Flota  »  Prawo / przepisy  »  3,5 tony - koniec podatku od środków transportowych

3,5 tony - koniec podatku od środków transportowych

2008-01-08 - P. Łukasiewicz     Tagi:
Od 1 stycznia 2008 r. wchodzą w życie zmiany ważne dla właścicieli samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie równej 3,5 tony, wprowadzone przez nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 7 grudnia 2006 r. (DzU nr 249, poz. 1828). Do niedawna producenci samochodów, zachęcając klientów do kupna aut ze swojej oferty, nagminnie tworzyli możliwość omijania tego zapisu, zmieniając tonaż pojazdów z 3,5 na 3,49 tony. Taki pojazd nie spełniał wtedy warunków ustawy i nie trzeba było płacić od niego podatku od środków transportowych.

Od początku roku 2008 nie będzie już wątpliwości, czy kupujący 3,5-tonowe ciężarówki są zobowiązani do płacenia tego podatku. Zgodnie bowiem z art. 8 ustawy o podatkach i opłatach obciążone podatkiem od środków transportowych są "samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony". Jeśli zatem posiadany przez podatnika samochód ma masę równą dokładnie 3500 kg, nie jest opodatkowany.

Ustawa została zaktualizowana również o dodatkową grupę płatników tego podatku. Zasadą jest, że obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciąży na właścicielach pojazdów i to zarówno osobach fizycznych, jak i osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany. Od początku roku obowiązek podatkowy spoczywa dodatkowo na posiadaczach pojazdów zarejestrowanych na terytorium Polski jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną firmie polskiej.
W praktyce oznacza to, że firmy wykorzystujące środki transportowe zarejestrowane w kraju i stanowiące własność osób, które nie mają w Polsce siedziby albo miejsca zamieszkania, od początku 2008 r. zostają zrównane z właścicielami środków transportowych. Będą musiały zatem płacić podatek. Wysokość należnego podatku oblicza sam podatnik, uwzględniając przy tym dopuszczalną masę całkowitą pojazdu lub zespołu pojazdów, liczbę osi a także rodzaj zawieszenia pojazdu. Warto pamiętać, że informację o tym, iż środek transportowy jest powierzony, zawiera polski dowód rejestracyjny. Nie pozwoli to więc na dalsze unikanie płacenia podatku przez firmy nie zarejestrowane na terytorium Polski , ale działające na naszym rynku.



źródło: Ministerstwo Finansów

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

3,5 tony - koniec podatku od środków transportowych

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit