Flota  »  Aktualności  »  Czy można nauczyć się jeździć samochodem przez Internet?
Czy można nauczyć się jeździć samochodem przez Internet?

Czy można nauczyć się jeździć samochodem przez Internet?

2010-12-16 - Jakub Bielak     Tagi: Prawo jazdy, Przepisy, Prawo
Z pewnością większość Czytelników na tytułowe pytanie czy można się nauczyć jeździć autem przez Internet odpowie: wykluczone. Zgadzam się z Wami.

Jednak z drugiej strony, cywilizacja przynosi nowe rozwiązania w dziedzinie edukacji, które z powodzeniem można wykorzystać jako innowacyjne formy kształcenia, nawet w tak trudnej dziedzinie jaką jest nauka lub doskonalenie jazdy. Zajęcia e-learningowe dają olbrzymia korzyść w postaci oszczędności czasu i pieniędzy dla kursantów, a co za tym idzie dla ich pracodawców, płacących przecież za udział w szkoleniach. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu sposobowi na zdobycie wiedzy, który wkracza na rynek szkoleń doskonalenia techniki jazdy. Jaka jest jego skuteczność? Czy warto w ogóle korzystać z e-learningu? Jaką funkcję pełni on w procesie podnoszenia poziomu umiejętności i wiedzy kierowców?

Przejeżdżasz na czerwonym świetle?
W większości przypadków, tego typu zajęcia pełnią funkcję przygotowania kursantów do szkolenia właściwego, realizowanego w ośrodku doskonalenia jazdy. Ze względu na zróżnicowany poziom bazowy reprezentowany przez uczestników przed ćwiczeniami, narzędzie e-learningu może posłuży do wyrównania pułapu wiedzy między członkami danej grupy.
Drugą funkcją jest uzupełnienie szkolenia zasadniczego o elementy, mające na celu przypomnienie i częściowo weryfikację materiału przerabianego na zajęciach. Bardzo często w zawirowaniach obowiązków dnia codziennego umyka nam szereg wydawać by się mogło podstawowych wiadomości i zasad dotyczących jazdy samochodem.Co tu dużo mówić - kto z prowadzących auta zagląda rzetelnie do nowelizacji przepisów ruchu drogowego? Bardzo możliwe, że 90% doświadczonych kierowców, gdyby miało zdawać jeszcze raz egzamin z testów na prawo jazdy, popełniłoby więcej niż cztery błędy.

Takie repetytorium jest pożyteczne dla każdego pod jednym warunkiem. Że jest przygotowane w sposób rzetelny pod względem merytorycznym. Wobec możliwości dofinansowania unijnego, na rynku pojawia się coraz więcej ofert szkoleń e-learningowych,w tym związanych z doskonaleniem jazdy samochodem. Niestety, wartość merytoryczna większości pozostawia wiele do życzenia.Najczęściej można trafić na zagadnienia, które trudno inaczej nazwać jak typowa „zapchaj dziura”, bo czymś przecież taki test trzeba zapełnić. Pytanie typu „Czy jeździsz zgodnie z przepisami?” lub „Czy przejeżdżasz na czerwonym świetle?” i wybór odpowiedzi „tak” lub „nie” pasuje raczej do psychozabawy publikowanej w prasie bulwarowej niż do rzetelnego szkolenia.

Brak zasad

Kolejny problem, z którym spotykamy się przy opracowaniu materiałów e-learningowych stanowi zbytnia generalizacja zasad techniki jazdy samochodem.Na wykładzie teoretycznym kursanci mogą omówić wszystkie aspekty danego problemu, dopuszczalna jest dyskusja w celu wyjaśnienia wszelkich zawiłości danego problemu. Po za tym otrzymywana na wykładzie wiedza zostaje w krótkim czasie zweryfikowana i wzmacniana przez zajęcia praktyczne, zwykle rozpoczynające się tuż po części teoretycznej.

Generalną zasadę w uczeniu jazdy autem stanowi teza mówiąca o tym, że podczas poruszania się samochodem nie ma generalnych zasad. Ilość zmiennych każdej sytuacji drogowej jest olbrzymia i nie można traktować kierowania pojazdem jak przepisu na bigos. Aby zobrazować ten problem przedstawię przykład z jednego z dostępnych programów e-learningowych. Pytanie z testu brzmi - „W przypadku wpadnięcia w poślizg, w którą stronę należy skręcić kierownicę?” Podane są 3 odpowiedzi i zastosowany znany mechanizm: „zaznacz prawidłową odpowiedź”.
  1. W stronę, w którą chcemy jechać.
  2. W stronę przeciwną do tej, w którą chcemy jechać.
  3. Nie skręcamy kierownicy.
Więcej pytań niż odpowiedzi
Przy czym w pytaniu nie określono jaki to typ poślizgu. Nadsterowny? Podsterowny? Na wprost przez zablokowanie kół? Jakim samochodem jedziemy w takiej sytuacji? Tylnonapędowym, przednionapędowym, czteronapędowym?

Możliwości mamy jak widać wiele, a tzw. prawidłowa odpowiedź w każdym z tych przypadków jest inna, niekoniecznie proponowana przez autora testu. W niektórych przypadkach zastosowanie wskazanego rozwiązania w praktyce zamiast poprawić pogorszy sytuację i może skutkować doprowadzeniem do wypadku i innych o wiele gorszych następstw.

E-learning w przypadku nauki, doskonalenia jazdy samochodem boryka się więc z wieloma problemami jak wszystko co nowe, nieznane. Z pewnością to nowoczesna forma nauki, tylko czy potrafimy z niej korzystać? Na pewno pozwala obniżyć koszty szkolenia.

Czy jest efektywna? To głównie zalezy od rzetelności materiału szkoleniowego. Ale o tym można sie jedynie przekonać poznając go. Czy jednak potrafimy jako osoby decydujące sie na taką formę szkolenia rozpoznać jej przydatność? Jak widać ciągle jest więcej pytań niż odpowiedzi…



źródło: FlotaAutoBiznes, Akademia Bezpiecznej Jazdy

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
1

Komentarze do:

Czy można nauczyć się jeździć samochodem przez Internet?

Czy można nauczyć się jeździć samochodem przez Internet?
osk.seroka 2014-10-11 19:37
hej