Flota  »  Prawo / przepisy  »  Idą wybory - o co prosi branża motoryzacyjna?

Idą wybory - o co prosi branża motoryzacyjna?

2015-07-22 - F. Bednarkiewicz     Tagi: Dealerzy, Prawo, Przepisy
W związku ze zbliżającymi się wyborami do władz ustawodawczych RP, przedstawiciele Polskiej Izby Motoryzacji, Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów, Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej, Związku Polskiego Leasingu i Związku Dealerów Samochodów przesłali do klubów parlamentarnych i nowych organizacji politycznych list z przygotowanymi przez branżę założeniami do programu „Polska motoryzacja - Wizja 2019”.
W liście przedstawiciele organizacji podkreślili, że branża motoryzacyjna jest jednym z głównych filarów polskiej gospodarki, generuje miliardowe wpływy z podatków i na całym świecie jest traktowana jako wskaźnik rozwoju i dobrobytu społeczeństwa. W Polsce do tej pory władze nie miały ani wizji strategii jej rozwoju, ani też strategii spełnienia potrzeb mobilności i aspiracji motoryzacyjnych własnych obywateli. Dlatego główne organizacje branżowe stworzyły dokument z propozycjami rozwiązań, dzięki którym Polacy będą mogli jeździć sprawnymi, bezpiecznymi i ekologicznymi pojazdami. Nadawcy listu wskazali także, że zmiana filozofii podejścia do branży motoryzacyjnej i traktowanie jej jako koła napędowego gospodarki jest cywilizacyjnym obowiązkiem państwa wobec własnych obywateli.

W dokumencie znalazły się propozycje zmian, jakie powinny zostać wprowadzone w latach 2015-2019, aby branża motoryzacyjna mogła się rozwijać i tworzyć nowe miejsca pracy, a społeczeństwo było bardziej mobilne m.in:

1)    Propozycja wprowadzenia pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych nabywanych lub leasingowanych przez przedsiębiorców i wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.
2)    Zastąpienie podatku akcyzowego od samochodów, który pełni tylko funkcję fiskalną, tzw. podatkiem uzależnionym od parametrów ekologicznych, który będzie promował zakup samochodów nowszych, ekologicznych i w dobrym stanie technicznym, a także wspierał złomowanie pojazdów.
3)    Ograniczenie „szarej strefy” w usługach motoryzacyjnych, polegające w szczególności na zwiększeniu efektywności prowadzonych kontroli przestrzegania prawa, w tym w obszarze napraw i obrotu częściami samochodowymi
4)    Poprawa funkcjonowania systemu kontroli pojazdów, podniesienie rangi, znaczenia oraz rzetelności wykonywanych badań, które mają bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
5)    Wprowadzenie zmian w przepisach, które będą gwarantować rzetelność wykonywanych napraw, uniemożliwią poruszanie się po drogach niesprawnych technicznie pojazdów. Wprowadzenie rozwiązań prawnych zapewniających prawidłową przebudowę pojazdów po rejestracji oraz dotyczących dodatkowych badań technicznych z tytułu istotnych szkód w pojeździe mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wyeliminowanie z rynku pojazdów trwale uszkodzonych m.in. w przypadku szkody całkowitej poprzez zapewnienie ich złomowania i zakaz powtórnej rejestracji.
6)    Systemowe zmiany w sektorze recyklingu pojazdów, w szczególności ograniczenie nielegalnych stacji recyklingu.
7)    Zapewnienie pełniejszego dostępu do historii pojazdów gromadzonej w Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz walka z oszustwami w handlu samochodami m.in. penalizacja fałszowania przebiegu lub stanu technicznego pojazdów.
8)    Podjęcie działań naprawczych w szkolnictwie zawodowym, które zapewnią kształcenie specjalistów niezbędnych dzisiejszym producentom pojazdów. Intensyfikacja i promowanie współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi, a przemysłem.
Przedstawiciele organizacji wyrazili nadzieję, że nowo wybrane władze ustawodawcze będą lepiej rozumieć rolę motoryzacji dla rozwoju gospodarki i społeczeństwa naszego kraju i jak najszybciej rozpoczną dyskusję i prace ustawodawcze nad wdrażaniem poszczególnych elementów programu „Polska motoryzacja - Wizja 2019”.



źródło: ZDS

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Idą wybory - o co prosi branża motoryzacyjna?