Flota  »  Temat miesiąca  »  Nokia zaprezentowała nowe telefony z nawigacją GPS

Nokia zaprezentowała nowe telefony z nawigacją GPS

2007-05-16 - M. Kubiak     Tagi:

15 maja 2007r. w Warszawskim klubie Palladium odbyła się konferencja organizowana przez firmę Nokia Poland, która zaprezentowała swoje nowe produkty - Nokia N95, Nokia 6110 Navigator oraz Nokia 330, kierowane dla odbiorców korporacyjnych.

Impreza zaczęła się o godzinie 11 od prezentacji poszczególnych produktów Nokia przez Produkt Managera, p. Pawła Szymanka - wprowadził on zgromadzone grono dziennikarzy w techniki GPS, przedstawiając historię systemu nawigacyjnego, jego rodowód, oraz praktyczne zastosowanie GPS nie tylko w nawigacji samochodowej ale i w taktykach wojskowych. Kolejnym etapem konferencji była prezentacja produktów, zainteresowani mogli skorzystać z telefonów Nokia N95, Nokia 6110 Navigator oraz Nokia 330, zobaczyć jak w praktyce sprawdza się "komórkowa" nawigacja samochodowa - do dyspozycji był pokazowy Opel wyposażony w pełny system nawigacyjny. Można było usiąść w środku, sprawdzić funkcjonalność poszczególnych rozwiązań - słowem, przywitać i zaprzyjaźnić z GPS w wydaniu "nokiańskim".

Bardzo wygodnym i "cieszącym ręce" rozwiązaniem okazały się dodatkowe akcesoria Bluetooth, umożliwiające korzystanie z urządzeń bez odrywania wzroku od drogi - np. małe, wygodne pokrętło z dwoma klawiszami, obsługujące większość najczęściej używanych funkcji terminali GPS. Nie obyło się też bez niespotykanych w innych rozwiązaniach ciekawostek, takich jak wysyłanie za pomocą MMSa poszczególnej części mapy do wybranej osoby, tak aby ona bez problemu mogła trafić na miejsce spotkania. Chętni dziennikarze mogli praktycznie przetestować nawigację miejską wbudowaną w Nokii N95, w „zabawie lokalizacyjnej”. Rywalizowały między sobą 2 zespoły dziennikarzy - partnerami V10.pl byli Leszek Cieloch z Migut Media, Grzegorz Arciszewski z Operatorzy.pl oraz Piotr Falkowski z Polskiego Radia. Nad wszystkim czuwał oczywiście przedstawiciel Nokii, służący uczestnikom radą i pomocą.
Trasa zabawy nawigacyjnej z Nokią N95 obejmowała rejony centrum Warszawy, uczestnicy musieli dotrzeć do poszczególnych punktów kontrolnych za pomocą systemu nawigacyjnego wbudowanego w telefon. Po początkowych problemach z obsługą techniczną menu aparatu - które notabene okazało się proste i logicznie ułożone - sytuacja została opanowana i można było zacząć wędrówkę do celu, jakim miał być ukryty Agent. W poszczególnych punktach kontrolnych trzeba było wykonać zadania, powiązane z różnymi usługami GSM - przesłać MMS, wykonać telefon do centrali Nokii, odnaleźć wskazówki ukryte w telefonie komórkowym Nokia N95 oraz znaleźć Agenta i zrobić mu zdjęcie, które następnie umieścić należało na udostępnionym przez producenta fotoblogu.Każdy z uczestników zabawy nawigacyjnej mógł szybko przekonać się, jak bardzo Nokia może ułatwić im życie - wbudowany system nawigacyjny w Nokii N95 prócz map posiada rozbudowaną listę POI - szukamy Filharmonii w Warszawie, wchodzimy w odpowiednią kategorię, wyznaczamy trasę - i już automatyczna nawigacja w telefonie komórkowym Nokii prowadzi nas do celu.Nokia Poland zaserwowała uczestnikom konferencji fantastyczną dawkę zabawy, możliwość praktycznego wykorzystania, przetestowania oraz zapoznania się ze świetnym produktem jakim jest Nokia N95 i Nokia 6610 Navigator.

Nokia znana jest z ambicji do wyznaczania nowych trendów na rynku telefonii komórkowej - tak było i tym razem, gdyż jako pierwsza przedstawiła telefon komórkowy przeznaczony na rynek masowy z wbudowanymi funkcjami GPS umożliwiający łatwe i szybkie korzystanie z map, wyznaczanie tras oraz nawigację w 160 krajach.Nokia 6110 Navigator udostępnia pełnię funkcji nawigacyjnych. Wbudowane mapy, funkcje wyznaczania tras i nawigacji są w nim dostępne przy użyciu wygodnego przycisku nawigacyjnego. Za pomocą telefonu Nokia 6110 Navigator użytkownik może łatwo i szybko wyświetlać bieżące położenie na mapie, a także szukać miejsca, trasy oraz restauracji, hoteli czy sklepu w danym mieście. Nokia 6110 Navigator posiada trójwymiarową nawigację, podpowiada najlepszą trasę pieszą lub samochodową, dając przy tym wyraźne instrukcje głosowe oraz strzałki wskazujące zakręty na mapie umożliwiają najszybsze dotarcie do celu. Dodatkowe mapy i materiały, takie jak informacje drogowe, prognozy pogody i przewodniki, można zakupić online. Dodatkowe mapy można wygodnie przenieść do telefonu za pomocą dodanej do niego aplikacji Nokia Map Manager.Nokia N95 o pionierskiej, rozsuwanej w 2 kierunkach obudowie, łączy wbudowane funkcje GPS, 5-megapikselowy aparat fotograficzny z szybką łącznością w sieciach komórkowych, przy tym łatwo mieści się w kieszeni. Korzystając z niej, można łatwo oglądać i nagrywać wideo, słuchać muzyki, robić bardzo wysokiej jakości zdjęcia, przeglądać strony internetowe jak i czytać pocztę elektroniczną niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Innowacyjna konstrukcja rozsuwanej w dwóch kierunkach obudowy umożliwia łatwe przełączanie pomiędzy różnymi trybami - przesuwamy ją, aby przejść od czytania map do oglądania wideo. Z jednego końca urządzenia wysuwa się klawiatura numeryczna, a z drugiego - specjalne klawisze funkcji multimedialnych, którym towarzyszy pełnoekranowy, poziomy tryb wyświetlacza. Technologia trójwymiarowej grafiki Nokii N95 daje imponujący efekt ikonom menu, za pomocą których można intuicyjnie znaleźć potrzebne funkcje i usługi. Wbudowane funkcje GPS są zawsze pod ręką, ułatwiając znalezienie właściwej drogi. Aplikacja Mapy zawiera mapy ponad 100 krajów, dzięki czemu użytkownicy mogą poznawać świat, a także znajdować trasy czy określone obiekty, takie jak restauracje, hotele oraz ponad 15 milionów godnych uwagi miejsc. Ponadto można kupować dodatkowe funkcje, takie jak przewodniki po miastach i nawigacja głosowa. Nokia N95 posiada 5-megapikselowy aparat fotograficzny, którym można robić zdjęcia o jakości odpowiedniej do wydruku oraz nagrania wideo o jakości DVD. Zdjęcia i filmy można oglądać na ekranie kompatybilnego telewizora, podłączając urządzenie za pomocą gniazda TV-out oraz technologii Universal Plug and Play (UPnP).

Nokia 330 Nawigacja Samochodowa umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się z jednego kraju Europy do innego dzięki wyraźnym instrukcjom głosowym oraz wskazówkom graficznym wyświetlanym na dużym 3,5-calowym kolorowym ekranie dotykowym. Dzięki urządzeniu Nokia 330 Nawigacja Samochodowa zawsze znajdziesz właściwą drogę. Wystarczy wprowadzić informacje o celu podróży i postępować według instrukcji wyświetlanych na dużym 3,5-calowym ekranie dotykowym umożliwiającym intuicyjne korzystanie z urządzenia. Inne miejsca docelowe można także wybrać ze spisu adresów dostępnego w urządzeniu. Nokię 330 Nawigacja samochodowa wyposażono w odbiornik GPS umożliwiający korzystanie z danych satelitarnych podczas całej podróży. Urządzenie zawiera kartę pamięci o pojemności 2 GB z mapą Polski i 21 krajów Europy oraz szczegółowe informacje ułatwiające podróżowanie. Instrukcje graficzne można dostosować do własnych potrzeb dzięki konfigurowalnemu widokowi dwu- lub trójwymiarowemu, dziennemu albo nocnemu. Można także zmienić język instrukcji dźwiękowych, poziom głośności i powtórnie odtworzyć ostatnią instrukcję.

Jazda nie musi być monotonna — urządzenie Nokia 330 Nawigacja Samochodowa ma również zaawansowane funkcje rozrywkowe — odtwarzacz muzyczny i wideo oraz przeglądarkę fotografii, więc można zainteresować dzieci podczas jazdy bajką lub filmem. Nokia 330 korzysta z aplikacji nawigacyjnej firmy Automapa.

Jak nowo zaprezentowane terminale sprawdzić się mogą w zastosowaniach korporacyjnych?


Łącząc w sobie telefon komórkowy, PIM, klienta poczty elektronicznej i odbiornik GPS dają niespotykaną dotąd na rynku masowym możliwość korzystania ze zintegrowanego rozwiązania za niewielkie pieniądze - do tej pory trzeba było używać drogich, niezbyt poręcznych, a często trudnych w konfiguracji komputerów typu PocketPC z zewnętrznymi odbiornikami GPS, podłączonymi bezprzewodowo do telefonów komórkowych. Zintegrowanie wielu usług w jednym urządzeniu, umożliwia - dzięki obsłudze języka Java - stworzenie aplikacji, mogących stać się codziennym narzędziem w pracy zarówno przedstawiciela handlowego, planującego przejazdy, tworzącego intranetowe POI, wpisującego zamówienia klientów i wysyłającego je pocztą elektroniczną do centrali firmy, jak i menedżera, nadzorującego trasę czy prędkość poruszania się pracowników w pojazdach służbowych, a co za tym idzie - mającego nadzór nad istotnymi czynnikami ograniczającymi wydatki.

Czy rozwiązanie przyjmie się na rynku?


Ciężkim orzechem do zgryzienia dla marketingu komórkowego potentata może być znalezienie sobie niszy pomiędzy istniejącymi dostawcami nawigacji dla telefonów komórkowych, choć łatwość obsługi oprogramowania Nokii i dostarczanie go klientom na zasadzie „włącz i korzystaj” na pewno pomoże w dotarciu do szerokiej gamy odbiorców.


Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Assetto Corsa - test moda DRM Revival Mod


Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Nokia zaprezentowała nowe telefony z nawigacją GPS