Flota  »  Finanse  »  Przetargi publiczne a leasing
Przekazanie policji nowych Sprinterów

Przetargi publiczne a leasing

2013-04-17 - F. Bednarkiewicz     Tagi: Finansowanie, CFM, Leasing
Jak wynika z raportu przygotowanego przez PARP, w 2012 roku na rynku zamówień publicznych funkcjonowało 18 proc. przedsiębiorców z sektora MSP. W porównaniu z 2011 odsetek ten spadł o 7 punktów procentowych. Mimo mniejszego uczestnictwa przedsiębiorców, sektor publiczny nie słabnie. Przetargi publiczne a bariery dla MSP

W raporcie „Nowe podejście do zamówień publicznych” za 2012 r. czytamy, że w opinii wykonawców pochodzących z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, rynek zamówień publicznych w Polsce jest zbiurokratyzowany oraz charakteryzuje się skrajnym formalizmem. W opinii przedstawicieli sektora MSP barierą pozostaje również brak możliwości budowania trwałych relacji z zamawiającym (60 proc.), oraz kluczowa rola ceny w postępowaniu przetargowym (45 proc.).   Zamówienia publiczne w liczbach

Mimo wymienionych trudności, od początku 2013 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych zostało ogłoszonych 72 953 przetargów   - liczbę równą ogłoszeniom o przetargach odnotowanych w analogicznym okresie 2012 roku. Dane pokazują, że pomimo barier istniejących na rynku zamówień publicznych, sektor ten nie słabnie i jest warty zainteresowania firm z sektora MSP.
Postaw na leasing!

Jednym z narzędzi finansowania inwestycji zarówno przedsiębiorców z sektora MSP jak i jednostek samorządowych jest leasing, który może sprawdzić się jako narzędzie wspierające. Zamawiający zainteresowany pozyskaniem sprzętu i finansowania za pomocą leasingu mogą posłużyć się konstrukcją jednego lub dwóch, odrębnych zamówień. W Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) powinien określić zarówno parametry techniczne sprzętu jak i niezbędne elementy dotyczące umowy leasingu, decydując o rodzaju leasingu, długości trwania umowy oraz wysokości wpłaty własnej. Po zakończonym okresie trwania umowy sprzęt może zostać  zakupiony za cenę wskazaną w umowie leasingowej i nadal służyć zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej.

- Jednostki sektora publicznego charakteryzują się znaczącym potencjałem rozwoju, funkcjonując tym samym jako klienci wymagający, ale i otwarci na nowe rozwiązania finansowe. Jednym z nich jest leasing, który może doskonale odpowiedzieć na ich potrzeby w procesie finansowania inwestycji. Charakteryzuje się on niskim zaangażowaniem kapitału własnego, jak i brakiem dodatkowych obciążeń które występują w przypadku innych form finansowania - stwierdza Karina Janik, specjalista ds. Obsługi Transakcji Specjalnych w Europejskim Funduszu Leasingowym.



źródło: Europejski Fundusz Leasingowy; foto: Nissan, Policja

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Przetargi publiczne a leasing