Flota  »  Drogi  »  Ruszają wakacyjne remonty autostrady A4

Ruszają wakacyjne remonty autostrady A4

2015-05-28 - F. Bednarkiewicz     Tagi: Autostrady, A4
W najbliższych dniach na nowo ruszają remonty autostrady A4. Będą one prowadzone w aż czterech województwach, na rozmaitych odcinkach, dlatego też zapraszam do zapoznania się z poniższymi informacjami:

województwo opolskie
Od 1 czerwca 2015 roku ruszają prace związane z remontem autostrady A4 w woj. opolskim od węzła Przylesie do węzła Prądy (30 km). Remontowana będzie jezdnia w kierunku Katowic. Podobnie, jak podczas remontów autostrady w roku 2013 i 2014, ruch pojazdów będzie przekierowany z dwóch jezdni na jedną i będzie się tam odbywał dwukierunkowo przy ograniczonej prędkości do 80 km/godz. Wyłączane z ruchu odcinki będą miały po około 10-12 km (w 4 etapach).
Zadanie przewiduje następujące prace:
•    frezowanie warstwy ścieranej wraz z wywozem materiału po sfrezowaniu;
•    frezowanie warstwy wiążącej wraz z wywozem materiału po sfrezowaniu;
•    oczyszczenie i skropienie nawierzchni ulepszonej z bitumu;
•    zabezpieczenie geosiatką nawierzchni asfaltowej przed spękaniami odbitymi
•    ułożenie warstwy wiążąca z betonu asfaltowego;
•    ułożenie warstwy ścieralnej z mieszanki grysowo-mastyksowej;
•    wymianę uszkodzonych kratek ściekowych wraz z regulacją pionową;
•    wymianę odwodnienia liniowego typu ACO;
•    remont wlotów ścieków skarpowych;
•    wymianę korytek ściekowych trójkątnych ;
•    przestawienie wraz z częściową wymianą betonowych barier ochronnych
•    budowę tymczasowego przejazdu awaryjnego;
•    wykonanie oznakowania poziomego grubowarstwowego;
•    wymianę dylatacji bitumicznych;
•    wymianę wraz z kalibracją pętli indukcyjnych
•    wymianę wraz z kalibracją czujników stacji pogodowych
Prace rozpoczną się od 197. km autostrady (MOP Wierzbnik, 3 km za węzłem „Przylesie) i będą się posuwały w stronę węzła „Prądy”. Szczegółowe informacje na temat organizacji ruchu i samego remontu w woj. opolskim można przeczytać tutaj /link do komunikatu oddziałowego/.

województwo dolnośląskie
Remont autostrady A4 w województwie dolnośląskim będzie prowadzony na jezdni południowej (jezdnia w stronę Opola) na odcinku między węzłem Krajków a węzłem Przylesie (granica z województwem opolskim) o długości ponad 26,5 km. Zadanie przewiduje przede wszystkim wymianę nawierzchni, a następnie wymianę oznakowania poziomego oraz:
•    wymianę dylatacji obiektów mostowych,
•    wymianę barier na przejazdach awaryjnych,
•    wymianę uszkodzonych barier, odwodnienia itd.,
prace będą prowadzone również na węźle Brzezimierz (łącznica wjazdowa i zjazdowa).
W celu minimalizacji utrudnień dla podróżnych oraz w celu umożliwienia sprawnych działań ratowniczych remont odbywać się będzie wieloetapowo. Remontowana jezdnia będzie odcinkowo wyłączana z ruchu. Ruch, poprzez istniejące i wykonywane na potrzeby remontu przewiązki, będzie kierowany na jezdnię północną gdzie na odcinku remontowanego etapu będzie odbywał się dwukierunkowo.

Pierwsze utrudnienia wystąpią w ostatnich  dniach maja kiedy Wykonawca remontu będzie wykonywał przewiązki na odcinku od węzła Krajków w stronę Opola. Wówczas nastąpi wyłączenie szybkich pasów ruchu jezdni północnej i południowej. Rozpoczęcie robót zasadniczych planowane jest 8 czerwca.
 
województwo śląskie
Na terenie województwa śląskiego prowadzone będą prace remontowe na odc. w Rudzie Śląskiej (uskok Halemba) km 327,450 - 328,400 oraz na węzłach: Batory, Bocheńskiego, Witosa. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy remontu odc. w Rudzie Śląskiej oraz procedura przygotowawcza do ogłoszenia przetargu na wykonawcę remontu na węzłach. Podpisanie umów z wykonawcami planuje się do końca czerwca. Jednym z kryteriów wyboru Wykonawcy jest czas utrudnień.

województwo małopolskie
21 maja 2015 r. podpisano umowę na wykonanie remontu nawierzchni autostrady A4 na odcinku od wiaduktu w ciągu ul. Kąpielowej w Krakowie do węzła Kraków Wieliczka. ciągu 7 dni od podpisania umowy GDDKiA przekaże plac budowy wykonawcy. Wykonawca zgodnie z umową ma przygotować organizację ruchu na czas robót.

W umowie podpisanej 21 maja 2015 r. określono termin realizacji remontu na 170 dni, jednak nawierzchnia zarówno na autostradzie jak i na węzłach ma być wymieniona w ciągu 90 dni od daty podpisania umowy. Chodzi o to, by maksymalnie skrócić okres z utrudnieniami dla kierowców. W trakcie remontu na odcinku o długości 7,0 km A4 prace remontowe będą prowadzone na zamkniętej jednej jezdni. Autostradowa obwodnica Krakowa w ciągu A4 na tym odcinku posiada przekrój 2x3, w związku z tym na drugiej jezdni wprowadzony będzie ruch dwukierunkowy, z trwałą separacją kierunków ruchu.

Planowane jest wprowadzenie  przekroju 2x2 czyli po dwa pasy w każdym kierunku. W rejonie węzłów wprowadzone będą zawężenia do jednego pasa ruchu. Po wykonaniu remontu jednej jezdni prace przeniosą się na drugą jezdnię. Szczegóły wprowadzanych zmian znane będą po zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Assetto Corsa - test moda DRM Revival Mod


źródło: GDDKiA

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Ruszają wakacyjne remonty autostrady A4