Flota  »  Zarządzanie  »  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o amortyzacji samochodu w leasingu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o amortyzacji samochodu w leasingu

2014-07-24 - F. Bednarkiewicz     Tagi: Finansowanie, Leasing, Amortyzacja
Leasing to specyficzna forma finansowania firmowych pojazdów. Wiąże się z nią szereg formalności i regulacji, także tych podatkowych. Czym różni się leasing finansowy od operacyjnego? Gdzie szukać przepisów określających zasady amortyzacji? Zobacz, co musisz wiedzieć kupując samochód w leasingu.
Zanim zaczniemy porównywać oferty instytucji finansowych oferujących samochody w leasingu, najpierw powinniśmy zapoznać się z zasadami jego rozliczania, w tym także amortyzacji. Szczegółowe przepisy na znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym.

Jeśli chodzi o leasing operacyjny, regulacje dotyczące osób fizycznych określa art. 23b (Ustawa z dnia 26.07.1991 r.), natomiast te dotyczące osób prawnych znajdziemy w artykule 17b (Ustawa z 15.02.1991 r.). Ustawodawca określa czas, na jaki musi zostać zawarta umowa leasingu operacyjnego - jest to co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji. Z kolei suma opłat (po uwzględnieniu podatku) powinna odpowiadać minimalnej wartości początkowej środka trwałego, który jest przedmiotem leasingu.
Różnice w sposobie amortyzacji pojazdów użytkowanych w formie leasingu operacyjnego i finansowego wynikają w znacznej mierze właśnie ze wspomnianego powyżej czasu leasingowania. W leasingu finansowym towar (w naszym przypadku samochód, choć mógłby to być równie dobrze motor lub inny pojazd silnikowy), powinien zostać zaksięgowany na liście środków trwałych leasingobiorcy (firmy użytkującej pojazd) - to on ponosi koszty amortyzacji, płacąc przy tym stałe odsetki wobec firmy leasingowej. Ta z kolei koszty amortyzacji bierze na siebie w przypadku leasingu operacyjnego.
Decydując się na leasing pojazdów musimy pamiętać, że jest to rozwiązanie stosunkowo elastyczne. Warto porównać wszystkie dostępne na rynku oferty (zobacz np. http://www.volkswagen.pl/pl/oferta-specjalna-i-finansowanie/oferta-finansowa.html). Chociaż wysokość rat leasingowych jest zwykle stała, to w większości firm jesteśmy w stanie negocjować np. warunki wykupu pojazdu po upływie terminu obowiązywania umowy, skalę dopuszczalnych ingerencji w wyposażenie, czy choćby koszty napraw i wymiany części eksploatacyjnych.
Leasing wciąż pozostaje jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w kwestii finansowania zewnętrznego. W przeciwieństwie do kredytów samochodowych, nie wymaga od potencjalnych klientów, by przedstawili obszerną dokumentację uwiarygodniającą ich historię kredytową. Dotyczy zwykle aut, których wartość przekracza 50 tys. złotych, ale znajdziemy także oferty leasingowe już o 1000 zł.



Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o amortyzacji samochodu w leasingu