Flota  »  Prawo / przepisy  »  "Zamieszanie z odliczaniem podatku VAT" odc. 741: jakie samochody od stycznia 2014 będą ciężarowe?

"Zamieszanie z odliczaniem podatku VAT" odc. 741: jakie samochody od stycznia 2014 będą ciężarowe?

2013-11-18 - F. Bednarkiewicz     Tagi: VAT, Przepisy, Kratka
Jak już od jakiegoś czasu wiadomo, że Ministerstwo Finansów nie zdążyło ze zdobyciem od Unii Europejskiej zezwolenia na kolejne ograniczenia w odliczaniu podatku VAT. Od 1 stycznia 2014, prawdopodobnie przez kilka miesięcy będziemy mieli więc do czynienia z przepisami sprzed kilku lat, kiedy na drogach rekordy popularności biły samochody z "kratką".
W teorii od stycznia 2014 pełne odliczenie VAT powinno więc przysługiwać także użytkownikom samochodów innych niż osobowe o trzech wariantach minimalnej ładowności: 500 kg przy co najmniej 3 miejscach siedzących, 493 kg przy 2 miejscach oraz 425 kg przy 1 miejscu. I faktycznie byłoby tak, gdyby nie zmiany w przepisach homologacyjnych w 2012 r.

Wówczas zwiększono bowiem wymagania, które muszą spełniać samochody ciężarowe, określając na przykład minimalny rozmiar otworu ładunkowego. Samochody, które tych warunków nie są w stanie spełnić, są dzisiaj po prostu samochodami osobowymi, nawet jeśli spełniają wspomniane normy ładowność sprzed kilku lat. W praktyce typowy hatchback może mieć więc 4 miejsca oraz 500 kg ładowność, lecz nie będzie "samochodem ciężarowym".
Problem jednak w tym, że w ten sposób przepisy z 2012 roku okazały się pogarszać możliwości odliczenia podatku VAT. Te natomiast nie mogą pogorszyć się bez zezwolenia Unii Europejskiej, której przepisy przewidują klauzulę stand still. W efekcie można się więc spodziewać sporów sądowych, w których przedsiębiorcy będą próbowali dochodzić swoich praw.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Ford F-150 Raptor - prezentacja wersji 2019


źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

"Zamieszanie z odliczaniem podatku VAT" odc. 741: jakie samochody od stycznia 2014 będą ciężarowe?