Flota  »  Temat miesiąca  »  Uwaga, zmiany w opodatkowaniu użytku aut służbowych!

Uwaga, zmiany w opodatkowaniu użytku aut służbowych!

2014-12-11 - F. Bednarkiewicz     Tagi: Podatki, Prawo, Przepisy
1 stycznia 2015 r. ma wejść w życie ustawa określająca wysokość opodatkowanego przychodu za korzystanie z samochodów firmowych do celów prywatnych. Kwota uzależniona będzie od pojemności silnika i liczby dni, w których pracownik używał pojazdu.

„Właściwie każdy przychód jest opodatkowany, więc korzystanie z auta służbowego do celów prywatnych również […]. Do tej pory nie było jasnej wykładni, jak należy rozliczać te podatki” - mówi serwisowi infoWire.pl Marek Siudaj z Tax Care. Od nowego roku ma się to zmienić. Wysokość przychodu, od którego pracodawca musi rozliczyć podatek, warunkowana będzie przez pojemność silnika. Jeśli auto firmowe ma silnik o pojemności 1600 cm3 lub mniej, pracownikowi zostanie policzony miesięczny przychód w wysokości maksymalnie 250 zł. W przypadku, gdy pojemność silnika będzie większa, przychód ten wyniesie co najwyżej 400 zł.
Dokładna kwota zależeć będzie od liczby dni, w których auto służbowe było wykorzystywane do celów prywatnych. Jeśli będzie to dzień w miesiącu, przychód wyniesie 1/30 ustalonej sumy, jeśli 2 dni - 2/30 itd. Jest to rozwiązanie korzystne, ponieważ wyraźnie określono, jak należy się rozliczać, a wprowadzone stawki są niższe niż te, które do tej pory naliczały urzędy skarbowe - uważa ekspert.

Wydaje się jednak, że największy problem nie został rozwiązany - ciągle brakuje definicji, czym jest użytek samochodu firmowego do celów prywatnych. Interpretacji jest wiele. Zdaniem niektórych izb skarbowych nawet dojazd autem służbowym do miejsca pracy należy traktować jako przychód i obciążać podatkiem - informuje rozmówca. Kwestia jest zawiła i powinna zostać jak najszybciej rozstrzygnięta.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Gran Turismo Sport - wyścig w deszczu


źródło: infoWire.pl

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
1

Komentarze do:

Uwaga, zmiany w opodatkowaniu użytku aut służbowych!

Uwaga, zmiany w opodatkowaniu użytku aut służbowych!
pmi 2014-12-19 17:47
a moze redakcja podjela by sie analizy co zrobic z paliwem? czy wyszczególnienie paliwa prywatnego i słuzbowego wymaga jednak prowadzenia ewidencji?