Flota  »  Aktualności  »  Ekologiczne porozumienie

Ekologiczne porozumienie

2008-02-06 - P. Łukasiewicz     Tagi:
Firmy Renault, Nissan i Project Better Place przygotowują pierwsze na tak dużą skalę wprowadzenie na rynek samochodów z napędem elektrycznym. W Jerozolimie podpisano protokół porozumienia w sprawie realizacji projektu na rynku izraelskim, co umożliwi ograniczenie w znaczący sposób emisji CO2 oraz cząstek stałych.

Proponowane rozwiązanie jest odpowiedzią na wyzwanie postawione przed przemysłem samochodowym i jego dostawcami przez rząd izraelski. Jego celem jest zmiana infrastruktury transportowej kraju i przestawienie jej na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Dzięki współpracy Aliansu Renault-Nissan oraz firmy Project Better Place, w Izraelu po raz pierwszy w historii udało się zapewnić warunki umożliwiające masowe wprowadzenie do sprzedaży samochodów z napędem elektrycznym. Rząd ma wspomagać klientów poprzez zachęty podatkowe, Renault będzie dostawcą samochodów elektrycznych, a Project Better Place zbuduje sieć elektryczną służącą do ładowania akumulatorów pojazdów na terenie całego kraju. Samochody elektryczne zostaną wprowadzone na rynek w 2011 roku.

Telefoniczna analogia
Wszystkie funkcje samochodów Renault będą zasilane w 100% energią elektryczną, co spowoduje zerową emisję zanieczyszczeń. Jednocześnie auto będzie miało identyczne osiągi jak pojazd z silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 litra. Elektryczne Renault zostaną wyposażone w akumulatory litowo-jonowe zapewniające zwiększony zasięg i trwałość. Po raz pierwszy nastąpi rozdział własności samochodu i akumulatorów. Klienci kupią samochód oraz abonament na zasilanie pojazdu energią, który będzie obejmował korzystanie z akumulatorów liczone za każdy kilometr przebiegu. To schemat analogiczny do zasad istniejących w dziedzinie telefonii komórkowej, gdzie abonament miesięczny za usługi jest dodawany do początkowej ceny zakupu telefonu.
Rząd izraelski niedawno przedłużył do 2019 roku możliwość korzystania z ulgi podatkowej przy zakupie samochodu o zerowej emisji zanieczyszczeń, co spowoduje jego bardziej przystępną cenę. Ponieważ koszt energii elektrycznej jest niższy od ceny energii pochodzącej z surowców kopalnych, a samochód posiada gwarancję na cały okres użytkowania, całkowite wydatki na eksploatację znacznie zmniejszą się w porównaniu do kosztów auta z silnikiem spalinowym w całym okresie jego eksploatacji.

500 000 stacji
Firma Project Better Place ma zamiar zbudować sieć stacji ładowania akumulatorów. Zasięg to już nie przeszkoda w korzystaniu z samochodu elektrycznego - akumulatory będzie można naładować na jednej z 500 000 stacji rozmieszczonych na całym terytorium Izraela. Pokładowy system komputerowy wskaże kierowcy dostępną ilość energii elektrycznej i najbliżej położoną stację ładowania akumulatorów. Nissan we współpracy z firmą NEC skonstruował akumulator spełniający potrzeby samochodu elektrycznego, zapewni również masową produkcję takich baterii. Renault jest w trakcie prac nad „akumulatorami zamiennymi”, pozwalającymi na stałą mobilność pojazdu. Całe urządzenie zostanie poddane serii testów już w tym roku.

W Izraelu, gdzie 90% użytkowników samochodów pokonuje dziennie mniej niż 70 kilometrów i gdzie odległości między głównymi ośrodkami miejskimi nigdy nie przekraczają 150 kilometrów, samochód z napędem elektrycznym może być idealnym środkiem transportu, spełniającym większość potrzeb transportowych społeczeństwa.źródło: FlotaAutoBiznes

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Ekologiczne porozumienie

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit