Flota  »  Aktualności  »  Nowy Fiat Strada wchodzi do sprzedaży
Fiat Strada

Nowy Fiat Strada wchodzi do sprzedaży

2012-02-07 - P. Grzelak     Tagi: Fiat, Fiat Strada, Pickup, Dostawcze, Użytkowe
W ofercie polskich dealerów Fiata Professional znajduje się już nowy Fiat Strada − europejska wersja najpopularniejszego w Ameryce Południowej lekkiego samochodu dostawczego, którego producentem jest brazylijski zakład FIASA w Betim.

Zobacz także: Fiat Strada - galeria »
W roku 2011 Fiat Strada, zaraz po renomowanym modelu Ducato, był drugim, co do popularności, samochodem użytkowym gamy Fiat Professional, osiągając w skali światowej sprzedaż 127.800 sztuk. Nowy Fiat Strada oferowany jest w trzech poziomach wyposażenia  (Working, Trekking i Adventure) oraz trzech wersjach nadwoziowych (standardowej Krótka Kabina, wydłużonej Długa Kabina oraz ciężarowo-osobowej Podwójna Kabina).

Istotną nowością jest wersja Podwójna Kabina (dostępna w modelach Working i Adventure), pozwalająca na przewóz czterech osób przy ładowności użytkowej 650 kg.

Zobacz także: Fiat Ducato 2011 - galeria »
Napędzany 16-zaworowym silnikiem wysokoprężnym 1.3 MultiJet Euro 5 o mocy 95 KM, Nowy Fiat Strada, to wielofunkcyjny pojazd roboczy uniwersalnego zastosowania. I tak, wersja Working z pojedynczą kabiną (Krótka Kabina) przeznaczona jest dla profesjonalistów, poszukujących samochodu czysto użytkowego, wersja Podwójna Kabina z kolei pomieści czteroosobową ekipę serwisową, czy remontową wraz z niezbędnymi narzędziami i materiałami.
Dla szczególnie wymagających użytkowników dostępny jest elektronicznie blokowany mechanizm różnicowy E-Locker, ułatwiający jazdę na śliskich podłożach.

Nowy Fiat Strada może więc śmiało konkurować nawet z większymi pick-upami, wykorzystując swe atuty w postaci niższej ceny zakupu i kosztów eksploatacji, w tym także niskiego zużycia paliwa. Ceny detaliczne (netto) wahają się od 47.900 zł netto za wersję Working Krótka Kabina do 59.900 zł netto za wersję Adventure Podwójna Kabina − obie napędzane 95-konnym silnikiem 1.3 MultiJet 16v.Styl
Styl i estetyka Nowego Fiata Strada koncentruje się na wizerunku pojazdu solidnego, dynamicznego i funkcjonalnego o dobrych osiągach przy wyjątkowo niskich kosztach eksploatacyjnych. Jedną z najbardziej zauważalnych modyfikacji zewnętrznych jest przód Nowej Strady.Potężniejszy, lecz prosty stylizacyjnie pas przedni, został wizualnie odświeżony poprzez zamknięcie obu wlotów powietrza w jednym prostokątnym obrysie i nowy kształt świateł głównych (reflektory pojedyncze dla wersji Working, podwójne dla wersji Trekking).

Jeszcze większej wyrazistości nabrał przód topowej wersji Adventure − dzięki skontrastowaniu koloru nadwozia z czarnym grillem i chromowanymi listwami w masywnym obramowaniu, które z obu swych stron przechodzi w system ochronnych nakładek błotników i burt karoserii. Zintegrowane lampy przeciwmgielne umieszczono w dolnej części pasa przedniego.Wersje Długa Kabina i Podwójna Kabina posiadają wzdłużne relingi dachowe oraz spojler na tylnej krawędzi kabiny mieszczący trzecie światło STOP. W porównaniu z poprzednią serią Strady, wymiary nowego modelu pozostają praktycznie niezmienione: długość 4409 mm (4457 w wersji Adventure), szerokość 1664 mm (1740 w wersji Adventure) i rozstaw osi 2718 mm.Starannie zaprojektowane, obszerne wnętrze kabiny Nowego Fiata Strada zapewnia  wysoki komfort jazdy. Wprowadzone zmiany obejmują m.in. nową tapicerkę siedzeń i boczków drzwi oraz nowy design deski rozdzielczej z przejrzystymi i łatwymi w odczycie wskaźnikami.

Przyjemność i bezpieczeństwo podróżowania, (a więc i pracy) zwiększają ergonomiczne, „dobrze trzymające” siedzenia, regulowana w pionie kolumna kierownicy (standard w wersjach Trekking i Adventure) oraz manualna klimatyzacja (standard w wersji Adventure).Przestrzeń ładunkowa
Do cenionych zalet Nowego Fiata Strada należy wielkość i regularny kształt skrzyni ładunkowej, która przy długości 1685 mm (1332 mm w wersji Długa Kabina oraz 1082 mm w wersji Podwójna Kabina) i szerokości 1300 mm (1070 mm pomiędzy nadkolami) pozwala maksymalnie wykorzystywać ładowność pojazdu. Odporna na zadrapania i różnice temperatur wykładzina ochronna pomaga utrzymać czystość i porządek. Zagłębione w obu wewnętrznych ścianach skrzyni i jej podłodze zaczepy ładunkowe nie przeszkadzają w za- i wyładunku.

Dostęp do skrzyni („paki”) ułatwia pokryta materiałem przeciwślizgowym, odchylana o 900 tylna klapa o nośności 300 kg, którą teraz można całkowicie zdemontować. Ładowność użytkowa Nowej Strady wynosi, zależnie od wersji, od 630 do 706 kg, dopuszczalna masa całkowita 1915 kg, a maksymalna masa holowanej przyczepy − 1000 kg. Silnik
Napędzany 16-zaworowym silnikiem 1.3 MultiJet Euro 5 o mocy 95 KM i momencie obrotowym 200 Nm przy 1500 obr/min, nowy Fiat Strada gotów jest na każde wyzwanie.

Jednostka ta, wyposażona w turbosprężarkę o zmiennej geometrii oraz chłodnicę powietrza doładowującego (intercooler) zapewnia doskonale osiągi przy niskich kosztach eksploatacyjnych, a pod względem zużycia paliwa (rzędu 5,3 l/100 km w cyklu mieszanym), nie różni się od poprzednio stosowanego silnika Euro 4 o mocy 85 KM. Jest to godne podkreślenia w porównaniu z podobnymi pojazdami typu pick-up oferowanymi przez konkurencję, których znaczne zużycie paliwa przypisywane jest często wysokiej mocy napędu. Wyposażenie
Bogate wyposażenie seryjne Nowego Fiata Strada obejmuje m.in. nowy zestaw wskaźników z komputerem pokładowym, regulowaną na wysokość kolumnę kierownicy (w wersjach Trekking i Adventure), czy regulowane ręcznie od wewnątrz kabiny lusterka zewnętrzne.

Do wyposażenia standardowego Nowej Strady Adventure należą ponadto: manualna klimatyzacja, lampy przeciwmgielne oraz aluminiowe felgi z „wysokimi” oponami rozmiaru 205/65 R15 o bardziej dynamicznym bieżniku.

Celem zwiększenia własności trakcyjnych w trudniejszych warunkach jazdy, Nowa Strada Adventure posiada w standardzie elektronicznie blokowany mechanizm różnicowy E-Locker, który skutecznie wspomaga mobilność pojazdu na śliskim podłożu tam, gdzie typowy napęd 4x4 nie byłby potrzebny.

System E-Locker daje możliwość przeniesienia całej mocy na koło zachowujące najwyższą przyczepność, aby „wyciągnąć” samochód z opresji; łączy więc pewien stopień „dzielności typu off-road” z zaletami napędu 4x2. Nie powoduje konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów napędu na cztery koła ani zwiększenia masy pojazdu kosztem ładowności, nie ma także wpływu na koszty eksploatacji, (ponieważ wyłączony E-Locker nie podnosi normalnego zużycia paliwa).

Symbolem „off-roadowych skłonności” wyposażonego w mechanizm E-Locker Fiata Strada Adventure jest widoczny na tablicy przyrządów kompas oraz wskaźniki przechyłu wzdłużnego i poprzecznego pojazdu.

Na bogatej liście opcjonalnych elementów komfortowych i indywidualizujących dla każdej z wersji Nowego Fiata Strada znaleźć można m.in. radioodtwarzacze CD/MP3, klimatyzację, okno dachowe, kierownicę z obszyciem skórzanym (tylko dla wersji Adventure) oraz obręcze kół ze stopów lekkich.źródło: Fiat

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
6

Komentarze do:

Nowy Fiat Strada wchodzi do sprzedaży

Nowy Fiat Strada wchodzi do sprzedaży
umar77 2012-02-07 21:10
Wyniki i ładowność niezła chociaż z Amarokiem nie może się równać, on sam ma ładowności 1 tony , a do tego Amarok został już praktycznie wszędzie przetestowany łącznie z Dakarem
Nowy Fiat Strada wchodzi do sprzedaży
Paweł 2012-02-08 00:58
Jedna uwaga... Amarok to całkowicie inna klasa pickupów... także w tym przypadku nie ma czego porównywać... ;-)
Nowy Fiat Strada wchodzi do sprzedaży
4wheel 2012-02-08 18:17
Panda też jechała w Dakarze:-) były artykuły o tym w necie, więc może i Strada kiedyś pojedzie. A co do samego auta to moim zdaniem coś takiego jest bardzo potrzebne na rynku motoryzacyjnym. Jego ładowność w zupełności wystarczy dla małych przedsiębiorców, ekip remontowych, rolników a i właściwości trakcyjne nie będą na pewno budziły zastrzeżeń. Swoją drogą takie auto byłoby bardzo dobrym pomocnikiem w moim domu.
Nowy Fiat Strada wchodzi do sprzedaży
radush 2012-02-11 16:39
Fiat świetnie trafił ze Stradą w zapotrzebowanie rynku. Doskonałe auto łączące w sobie same pozytywne cechy które powinien mieć tego typu Pickup. Jest funkcjonalny, ekonomiczny i nadaje się także do swobodnego użytku jako samochód osobowy. Wróżę mu dobrą przyszłość.
Nowy Fiat Strada wchodzi do sprzedaży
wezuwio 2012-06-04 11:18
Przypomina trochę Jeepa, ale widać, że to masywne auto, przez co wydaje się być bardzo bezpieczne. Lubię takie duże auta :-)
ARON
Nowy Fiat Strada wchodzi do sprzedaży
ARON 2012-06-04 18:09
Rozbawiłeś mnie do łez - takiej próby dowartościowania auta dawno nie słyszałem... Jest przeogromny jak 500tka, wow! Pewnie ma też coś z Wrangler'a - np. wspólnego prezesa! :-D