Flota  »  Zarządzanie  »  PZWLP podsumował rok 2013 w branży CFM - wyniki przerosły oczekiwania

PZWLP podsumował rok 2013 w branży CFM - wyniki przerosły oczekiwania

2014-01-23 - F. Bednarkiewicz     Tagi: CFM, Leasing, PZWLP
Rok 2013 był bardzo udany dla polskiej branży wynajmu i leasingu pojazdów. Roczny wzrost liczby pojazdów finansowanych i zarządzanych przez firmy należące do Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów okazał się znacznie wyższy od nawet najbardziej optymistycznych prognoz z początku zeszłego roku i wyniósł aż 11%. Dynamika wzrostu zwiększała się w każdym kolejnym kwartale, osiągając w ostatnich trzech miesiącach najwyższy poziom w roku 3,7 %.
W ciągu 2013 roku łączna liczba samochodów znajdujących się w full service leasingu, leasingu operacyjnym lub wyłącznym zarządzaniu firm PZWLP zwiększyła się o 11.562 auta, co oznacza aż 11% wzrost branży wynajmu i leasingu pojazdów w ubiegłym roku. Skumulowana flota Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów na koniec 2013 roku liczyła dzięki temu już ponad 116,5 tys. (116.539) firmowych samochodów osobowych i dostawczych, jeżdżących na co dzień po polskich drogach. Ponad 91 tys. aut (91.067) znajdowało się w leasingu operacyjnym z pełną obsługą (full service leasingu), co stanowi aż 78% łącznej floty PZWLP. W leasingu z serwisem było to blisko 15.407 pojazdów (13,3%), a w wyłącznym zarządzaniu 10.065 samochodów, czyli 8,7%.

Wstępne prognozy dla branży wynajmu i leasingu w 2013 roku były ostrożne ze względu na oznaki spowolnienia gospodarczego zakładały wzrost roczny na poziomie 5-7%. Najbardziej optymistyczne przewidywania mówiły natomiast o 8-9% dynamice.

- Branża car fleet management rozwijała się w Polsce zawsze w bardzo dynamicznym tempie, wielokrotnie przekraczającym wzrost gospodarczy kraju - mówi Leszek Pomorski, Prezes Zarządu PZWLP, Prezes Alphabet Polska Fleet Management. - 11% wzrostu w roku 2013, w którym ciągle można było obserwować oznaki spowolnienia gospodarczego, to doskonały wynik udowadniający, że wynajem i leasing pojazdów jest odporny na słabszą koniunkturę gospodarczą. Jedną z główną przyczyn dużej dynamiki wzrostu wynajmu długoterminowego samochodów w okresie wolniej rozwijającej się gospodarki, jest stopniowe wypieranie przez leasing operacyjny z pełną obsługą, starszych i mniej rozwiniętych form finansowania samochodów służbowych, takich jak leasing finansowy, czy zakup. Firmy i przedsiębiorcy w Polsce są coraz bardziej świadomi usługi full service leasingu i jednocześnie coraz bardziej przekonani do jej zalet. W przypadku leasingu operacyjnego z pełną obsługą, w odróżnieniu od leasingu finansowego, czy zakupu, zyskują bowiem dla własnej floty nie tylko finansowanie, ale również przejęcie przez zewnętrzną firmę wszelkich uciążliwych kwestii związanych z administracją samochodami służbowymi, np. ubezpieczeń, przeglądów, napraw, czy rejestracji. Wynajem długoterminowy gwarantuje nie tylko finansowanie aut i duży komfort w użytkowaniu floty dzięki pełnej zewnętrznej administracji floty, ale także dochodzące nawet do 30% oszczędności w łącznych kosztach związanych z samochodami służbowymi. W niektórych krajach zachodnioeuropejskich w full service leasingu znajduje się już nawet 70% wszystkich leasingowanych aut użytkowanych przez biznes.
Do najpopularniejszych aut flotowych w 2013 roku, finansowanych i zarządzanych przez firmy należące do PZWLP, należały Ford Focus, Skoda Fabia, Skoda Octavia i Toyota Yaris. W łącznej liczbie ponad 116,5 tys. pojazdów, 75% stanowiły samochody z silnikiem diesla. We flotach firm PZWLP pojawiają się już również auta wykorzystujące ekologiczne napędy - hybrydowe i elektryczne.

- Samochody ekologiczne stanowią jednak wciąż zaledwie ułamek procenta - mówi Leszek Pomorski, Prezes PZWLP, Prezes Alphabet Polska Fleet Management. - Oferta usług ekologicznych oraz samych samochodów hybrydowych i elektrycznych jest w firmach CFM coraz szersza. Jednakże do zwiększenia tempa rozwoju ekologicznych flot w Polsce konieczne jest wprowadzenie w naszym kraju, wzorem bardziej rozwiniętych rynków zachodnioeuropejskich, odpowiednich mechanizmów prawno - podatkowych, zachęcających firmy i przedsiębiorców do inwestowania w tego typu rozwiązania. Służbowe samochody elektryczne muszą być dla biznesu po prostu jeszcze bardziej opłacalne ekonomicznie, co można osiągnąć poprzez np. dopłaty do zakupu tego typu aut, ulgi podatkowe, czy zwolnienia z opłat parkingowych lub za przejazdy autostradami.

Rok 2013 zapisze się w historii branży flotowej między innymi pod hasłem planowanych od 2014 roku zmian w odliczaniu podatku VAT od samochodów służbowych i związaną z tym niepewnością co do regulacji prawnych, jakie będą obowiązywać w przyszłości. Projekt planowanych w bieżącym roku przepisów podatkowych w zakresie VAT od aut użytkowanych przez firmy został opublikowany dopiero w grudniu.

- W minionym roku polska branża car fleet management wykonała duży krok, jeszcze bardziej zbliżając się pod względem standardów do rynków zachodnioeuropejskich - twierdzi Leszek Pomorski, Prezes PZWLP, Prezes Alphabet Polska Fleet Management. - W październiku 2013 Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów opublikował „Przewodnik Zwrotu Samochodów Dostawczych”. Jest to drugie tego typu wydawnictwo, od kilku lat na rynku funkcjonuje bowiem przewodnik dotyczący zwrotu po okresie wynajmu długoterminowego samochodów osobowych, który cieszy się już dużym uznaniem w branży. Auta dostawcze stanowią coraz większą grupę wynajmowanych i leasingowanych pojazdów na polskim rynku flotowym. Ze względu na odmienną od pojazdów osobowych konstrukcję oraz warunki użytkowania, stworzenie odrębnego dla tego typu samochodów przewodnika zwrotu, było oczekiwanym przez branżę rozwiązaniem.

W 2013 roku już po raz szósty z rzędu przyznane zostały jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień na polskim rynku flotowym - Nagrody PZWLP. Tym razem do nagród nominowanych zostało blisko 100 firm, a we wszystkich 6 edycjach o wyróżnienia te ubiegało się już prawie 450 firm. Nagrody PZWLP są przyznawane w 4 kategoriach związanych z bezpieczeństwem we flotach, ekologią oraz jakością usług dla flot świadczonych w serwisach mechanicznych i blacharsko - lakierniczych.

W 2014 roku jednym z najważniejszych zagadnień, które może mieć wpływ na rozwój branży wynajmu i leasingu pojazdów w Polsce, będzie zmiana przepisów podatkowych w zakresie odliczania VAT od zakupu, paliwa oraz serwisu samochodów firmowych. Można się również spodziewać dalszego rozwoju usług ekologicznych świadczonych przez firmy wynajmujące i leasingujące auta.

- Jednym z kierunków rozwoju branży powinno być również zwiększenie świadomości, a w dalszej kolejności, udziału usług wynajmu długoterminowego samochodów, w tzw. sektorze publicznym w Polsce - uważa Leszek Pomorski, Prezes PZWLP, Prezes Alphabet Polska Fleet Management. - Obecnie auta służbowe wykorzystywane przez polskie instytucje publiczne są prawie wyłącznie finansowane poprzez zakup. W wynajmie długoterminowym znajduje się ułamek procenta. Full service leasing natomiast mógłby przynieść znaczące oszczędności w kosztach flot instytucji publicznych. Jest to sprawdzone rozwiązanie w biznesie, które z pewnością sprawdzi się z powodzeniem również w sektorze publicznym. W Europie Zachodniej już znaczna część pojazdów służbowych instytucji publicznych jest finansowana i zarządzana w ten sposób. W służbie zdrowia w Wielkiej Brytanii na przykład, ok. 1/3 samochodów znajduje się w wynajmie długoterminowym.źródło: PZWLP

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

PZWLP podsumował rok 2013 w branży CFM - wyniki przerosły oczekiwania