Flota  »  Aktualności  »  Branża motoryzacyjna w 2020 roku: największe zmiany?
Apple iMo

Branża motoryzacyjna w 2020 roku: największe zmiany?

2009-09-18 - P. Grzelak     Tagi: Ekologia, Raporty, Rynek, Auta elektryczne
Pytacie o przyszłość motoryzacji? Chcielibyście wiedzieć, jak będzie wyglądać równowaga na rynku producentów aut za kilkanaście lat? W odpowiedzi na to pytanie pomoże nam jedna z międzynarodowych firm doradczych Deloitte. 

Z przygotowanego przez nią raportu pt. "Nowa era. Jaki będzie rok 2020? Zmiany a rynku motoryzacyjnym" wynika, że przemysł motoryzacyjny czekają duże zmiany. Pierwsza z nich to wzrost wagi rynków wschodzących. Finalnie doprowadzi to do sytuacji, w której największe ośrodki projektowania i produkcji zostaną silnie skupione w kilku rejonach świata: w Europie Zachodniej, Japonii, Korei Południowej, USA, Chinach i Indiach. To one będą osiągać aż 90% światowych przychodów branży motoryzacyjnej. 

Kolejnym skutkiem procesu koncentracji przemysłu motoryzacyjnego w kilku ośrodkach na świecie będzie dalsza unifikacja w zakresie części i podzespołów. Aby utrzymać się na rynku, koncerny będą musiały nie tylko zwiększać wolumen produkcji, ale w dużej mierze oprzeć go na wspólnych np. platformach. Wymusi to także organizację regionalnych centrów projektowych, szczególnie na głównych rynkach wschodzących tak, aby dostosować projekt autaściśle pod potrzeby danego rynku. 

Jednym z największych wyzwań następnego dziesięciolecia będzie kierowanie i efektowne zarządzanie złożonymi układami powstałymi pomiędzy stworzonymi ośrodkami. 

Co będzie się sprzedawać w kolejnym dziesięcioleciu? Eksperci przewidują, że już w 2020 roku, 1/3 sprzedaży w krajach rozwiniętych i 20% sprzedaży w miejskich ośrodkach w krajach rozwijających się stanowić będą auta elektryczne. Wynikać to będzie między innymi z coraz bardziej restrykcyjnych norm, tworzonych na poziomie krajowych oraz międzynarodowym.

Jasne jest, że wyścig o palmę pierwszeństwa w zakresie ekologii wśród producentów samochodów przyniesie także istotny rozwój technologiczny. Warunkiem utrzymania się na rynku będzie przeznaczanie znaczących środków na badania i rozwój technologiczny.

Łączy się to ze zmianami na rynku pracy. Tylko elastyczni, aktywni i dobrze wykwalifikowani pracownicy będą w stanie sprostać nowym standardom w branży motoryzacyjnej, w których będzie się liczyć dynamika i postęp technologiczny. 

Firma doradcza Deloitte dodaje ponadto, że normalnym zjawiskiem stanie się walka o wykwalifikowanego pracownika. A jak zmienią się sami klienci, czyli my? Zmianie ulec mają nasze priorytety. Niska cena już wkrótce nie będzie już odgrywać znaczącej roli przy kupnie nowego auta. Mamy nadzieję, że szczególnie w tej kwestii, prognozy firmy Deloitte okażą się prawdziwe, czego i Wam życzymy!



źródło: Deloitte

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Branża motoryzacyjna w 2020 roku: największe zmiany?