Flota  »  Sprzęt / technika  »  EasyDriver Navi 007 - nawigacja dla samotnych

EasyDriver Navi 007 - nawigacja dla samotnych

2007-05-09 - P. Łukasiewicz     Tagi:
EasyDriver Navi 007 to urządzenie nawigacyjne klasy PNA. Jego parametry techniczne są typowe: 3,5-calowy ekran dotykowy QVGA, odbiornik SiRFstarIII, gniazdo kart pamięci SD. W zestawie znalazły się oczywiście uchwyt samochodowy, dwie ładowarki: sieciowa i podłączana do gniazda zapalniczki, kabel USB oraz słuchawki douszne. Najważniejszym dodatkiem jest jednak karta pamięci z mapą AutoPilot. Wrażenia po korzystaniu z tego oprogramowania są mieszane. Z jednej strony, zawartość mapy jest zadowalająca, w wielu miejscach przewyższająca GPMapę/MapaMap (wyższości nad AutoMapą nie stwierdzono). Np. obwodnicę Oleśnicy, czynną już niemal pół roku, można było dodać, ale tego bardzo ważnego dla komunikacji Wrocław-Warszawa odcinka nie ma dotąd na żadnej z komercyjnych map. Poza tym większych braków w AutoPilocie nie widać. Poza Polską mapa zawiera też główną sieć dróg w Europie. Znajdziemy na niej nie tylko największe drogi, ale także wiele ulic w miastach (jednak bez informacji adresowych), więc nie można nazwać Navi 007 nawigatorem door-to-door. Znacznie gorzej jest z ergonomią AutoPilota. Używanie go bez rysika (nie ma go w zestawie) jest w niektórych momentach bardzo trudne - np. wybierając ulicę z listy łatwo trafić w niewłaściwą pozycję, co może zmusić nas do wyboru adresu od początku. Nie wiedzieć czemu, początkiem tym jest wybór pomiędzy Polską, a Europą bez Polski. Wobec braku danych adresowych poza naszym krajem jest to zbędny etap. Następnie wybieramy miejscowość. Tutaj chyba każdy wpisuje początek nazwy… Wpisując W… R… O… C… nie otrzymamy jednak na początku listy Wrocławia (czego należałoby oczekiwać), lecz Bielany Wrocławskie, Kamieniec Wrocławski, Kąty Wrocławskie… Szukane miasto jest dopiero na szóstej pozycji, na drugim ekranie. Wyszukiwanie ulicy i numeru przebiega analogicznie, przy czym od razu widać spore braki w numeracji budynków. Często trzeba wybrać inny numer przy danej ulicy.
Dostęp do funkcji mapy jest możliwy poprzez zestaw ikonek wyświetlanych na ekranie. W niektórych momentach jest ich dość dużo - nie tylko zasłaniają sporą część mapy, ale i siebie wzajemnie. Początkowo użytkownik może mieć problemy z zapanowaniem nad tym "artystycznym" nieładem. Szczytem braku poszanowania dla klientów są komunikaty głosowe "słodkiej idiotki. Rozwlekłe piski zaczynające się od "misiu", "skarbie", "kotku" i tym podobnych kolokwializmów może się podobać chyba tylko komuś bardzo samotnemu. Na szczęście jest też drugi głos, pozbawiony tych ozdobników. I chociaż korzystając z innych systemów nawigacyjnych, przyzwyczajeni jesteśmy raczej do głosów kobiecych, tym razem godny polecenia jest zdecydowanie głos męski. Trzeba tu odnotować także słabą jakość głośnika. Sprawia on, że dźwięk jest zaszumiony, a głosy brzmią, jakby sepleniły. "Słodka idiotka" nie jest jednak najbardziej zniechęcającym elementem zestawu. Łatwo ją wyłączyć i zapomnieć. Gorzej z uchwytem mocującym urządzenie do szyby. Jest to największy tego typu element, z jakim dotychczas użytkownikom przyszło się mocować. Składa się z "gęsiej szyi", która wydaje się sztywna, kiedy próbuje się ją zgiąć, ale i tak nie zabezpiecza odbiornika przed drganiami podczas jazdy, oraz "foremki", do której wkładamy GPSa. Obie części połączone są przegubem kulowym, którego opór regulujemy śrubą (dostęp do niej wymaga rozmontowania uchwytu). Całość jest wielka i nieporęczna. Ponadto, kabel zasilający podłączamy do odbiornika przez otwór w "foremce". Z tego powodu przed wyjęciem urządzenia (planowanie trasy jest wygodniejsze, kiedy trzymamy EasyDrivera w ręce, a nie na trzęsącym się uchwycie) musimy odłączyć kabel.

Oprogramowanie Navi 007 zapewnia podstawowe funkcje rozrywkowe: odtwarzanie zdjęć, filmów i muzyki MP3. Najlepiej radzi ono sobie z tym pierwszym zadaniem: można przeglądać zdjęcia w poszczególnych katalogach na karcie, zarówno pojedynczo, jak i w formie pokazu slajdów. Odtwarzacz MP3 stara się być już bardziej inteligentny i… kiepsko mu to wychodzi: utwory ze wszystkich podkatalogów trafiają na wspólną listę, przez co są pomieszane (tzn. uszeregowane alfabetycznie bez podziału na albumy). Producent dołącza cztery trailery filmów, które pozwalają poznać pełnię możliwości multimedialnych EasyDrivera. Podczas projekcji, zwłaszcza w dynamicznych scenach (których np. w "Szklanej pułapce" nie brakuje) wyraźnie uwidacznia się przeplot, przez który obraz staje się pasiasty. Głośność dźwięku możemy regulować przyciskami sprzętowymi.

Mimo wielu zastrzeżeń, nie sposób nie dostrzec ważnej zalety EasyDrivera - jest on tani. Przy cenie poniżej 1000 zł można mu wiele wybaczyć. Ma bowiem to, co w nawigacji samochodowej najważniejsze - całkiem niezłą mapę Polski z dodatkową mapą Europy. Pozwoli zatem zakosztować wygody korzystania z GPS tym, którzy jeszcze tego nie spróbowali. Pewnie wielu z nich później przesiądzie się na lepiej dopracowane urządzenia, ale na początek Navi 007 wystarczy.



źródło: www.blogn.pl

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

EasyDriver Navi 007 - nawigacja dla samotnych

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit