Flota  »  Zarządzanie  »  Karty paliwowe - proste fakturowanie czy tańsze paliwo?

Karty paliwowe - proste fakturowanie czy tańsze paliwo?

2008-01-18 - P. Łukasiewicz     Tagi:
Paliwo, serwis oraz rozliczanie transakcji - to najważniejsze pozycje kosztowe w budżecie flot samochodowych. Skutecznym narzędziem pomagających obniżyć te wydatki są karty paliwowe. Przy ich wyborze należy upewnić się, na jakich warunkach zostają przyznane upusty na paliwo oraz do jakich usług dodatkowych dają dostęp.

Powiązane z kartami korzyści możemy podzielić na dwie kategorie - systemy rabatów na paliwo oraz narzędzia ułatwiające zarządzanie transportem i rozliczanie transakcji. Ciekawą ofertę w tym zakresie proponują tzw. karty paliwowo-serwisowe niezależnych emitentów, np. DKV Euro Service czy UTA. Zapewniają bowiem szeroką gamę narzędzi do wyboru najtańszych stacji i zarządzania płatnościami.

Rabaty na stacjach
Większość systemów rabatów proponowanych przez emitentów kart paliwowych działa następująco: im więcej klient tankuje, tym większy upust otrzymuje przy rozliczeniu faktury. Jednocześnie w przypadku części emitentów, posiadacz karty nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów - karty wydawane są bezpłatnie, nie ma też narzutów serwisowych związanych z ich obsługą. Co ważne dla mniejszych firm, aby nabyć kartę, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymagań, np. związanych z ilością tankowanego paliwa lub wysokością płaconych rachunków. Jedynym warunkiem jest przedstawienie przy podpisywaniu umowy wymaganego zabezpieczenia finansowego. Warto zauważyć, że otrzymując rabat na paliwo kupowane na kartę paliwowo-serwisową, kupujemy je w rzeczywistości po cenie konkurencyjnej często nawet w stosunku do stacji własnych. Dodatkowo, używając karty paliwowo-serwisowej zwykle zyskujemy dostęp do niezwykle szerokiej sieci stacji różnych marek w całym kraju (w przypadku DKV Euro Service to około 1500-1700 punktów) oraz możliwość korzystania z licznych serwisów dodatkowych. Można zatem w całym kraju na tę samą kartę tankować na przykład na stacjach PKN Orlen, Shell, Statoil, BP, czy stacjach prywatnych oraz korzystać z usług licznych warsztatów serwisowych.

Decydujesz, za ile tankujesz

Jednak to nie same rabaty decydują o tym, ile płacimy za paliwo. Najwięcej zależy od menedżera floty, który odpowiada za wybór miejsc tankowania. Dzięki serwisom internetowym emitentów kart można na bieżąco wyszukiwać stacje oferujące najniższe ceny paliwa na wskazanej trasie. Przykładem takich narzędzi jest Nawigator i Monitor Cen dostępne - tu znów możemy się odwołać do przykładu strony internetowej DKV Euro Service. Nawigator na każdej trasie wskazuje najkorzystniejsze punkty tankowania. Szacuje się, że tylko dzięki dobremu rozplanowaniu wydatków można zmniejszyć rachunki z paliwo o 7-10%. Jak to możliwe?
Różnice w cenie paliwa pomiędzy stacjami leżącymi w pobliżu sięgają nawet do 20 groszy na litrze. Za każdym razem, kiedy posiadacz karty tankuje, aktualna cena rejestrowana jest w systemie elektronicznym. Następnie, narzędzie internetowe pomagają dobrać najlepsze miejsca tankowania, dostosowane do zasięgu pojazdów. DKV prowadzi również ranking 50 najtańszych stacji w Polsce.
Odroczony termin
Ważnym źródłem oszczędności użytkowników kart paliwowych są długie terminy płatności i przejrzystość prowadzonych rozliczeń. W przypadku emitentów terminy płatności faktur wahają się od 7 dni dla zakupów dokonywanych na karty wydawane przez koncerny paliwowe aż do 30 dni w dla „ponadkoncernowych” kart paliwowo-serwisowych. Oznacza to praktycznie miesięczny darmowy kredyt na wszelkie zakupy związane z transportem, zwiększający płynność finansową przedsiębiorstw i umożliwiający wcześniejsze planowanie wydatków. Co szczególnie ważne dla małych przewoźników, umożliwia dokonywanie wszelkich awaryjnych napraw z odroczonym terminem płatności. Faktury wysyłane są klientom nie w trybie miesięcznym, ale raz na dwa tygodnie, co pomaga lepiej kontrolować koszty. Co ważne, na stronach emitentów kart paliwowych istnieje możliwość bieżącego wglądu do wszystkich dokonanych transakcji. Przykładowo Menedżer Transakcji DKV umożliwia ich przeglądanie biorąc pod uwagę np.: różne pojazdy, grupę towarów, datę dostawy, ważne karty serwisowe danego klienta lub też podając listę transakcji przed rozliczeniem. Dzięki stałej kontroli wydatków rozwiązanie to ogranicza dodatkowo nadużycia związane z tankowaniem zbyt dużych ilości paliwa przez kierowców.



źródło: FlotaAutoBiznes

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
1

Komentarze do:

Karty paliwowe - proste fakturowanie czy tańsze paliwo?

Karty paliwowe - proste fakturowanie czy tańsze paliwo?
sarenbrandt 2015-02-24 01:41
na tansze paliwo to ja bym w tym zyciu nie liczył :p jedynym sposoibem by wyciułać troche oszczedności, jest redukcja jego spalania, na przykład preparatami typu ceramizator.
Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit