Flota  »  Aktualności  »  Kolejna inicjatywa Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego

Kolejna inicjatywa Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego

2007-09-28 - P. Łukasiewicz     Tagi:
27 września br. w siedzibie Banku Światowego w Warszawie odbyła prezentacja drugiego, poprawionego i uzupełnionego wydania przewodnika „Bezpieczna Flota”. Druga edycja ukazuje się w dwóch wersjach: jako „Bezpieczna flota. Zarządzanie flotą samochodów służbowych. Przewodnik menedżera” oraz „Bezpieczna flota. Przewodnik kierowcy flotowego”.

Pierwsza edycja przewodnika „Bezpieczna Flota. Standardy bezpieczeństwa w zarządzaniu samochodami służbowymi”, która powstała pod patronatem międzynarodowej organizacji działającej na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego - Global Road Safety Partnership (GRSP), ukazała się w 2006 roku i spotkała się ze świetnym przyjęciem ze strony ekspertów krajowych i międzynarodowych. Sukces zachęcił nas do opracowania nowego, uaktualnionego i poprawionego Przewodnika.

„Bezpieczna flota. Zarządzanie flotą samochodów służbowych. Przewodnik menedżera” skierowana jest do przedsiębiorstw i instytucji posiadających samochody służbowe i firmowe. Jest ich w Polsce ponad 1,1 mln (ok. 8% wszystkich pojazdów osobowych), natomiast (jak pokazują badania brytyjskiej Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa, w Polsce nie takich badań), natomiast uczestniczą w nawet do 30% wszystkich wypadków drogowych. Dlatego zarządzanie bezpieczeństwem flory nie może być modą czy też narzuconym obowiązkiem zarządzającego flotą czy zarządów firm, lecz musi stać się stałym elementem odpowiedzialności firmy wobec pracowników i społeczeństwa. Dla przedsiębiorstwa każdy wypadek oznacza wysokie straty (utratę pracownika, niezdolność do pracy, koszty napraw i ubezpieczenia), nie wspominając o czysto ludzkich dramatach.

Celem tej części przewodnika jest syntetyczna prezentacja wiedzy Partnerów na temat działań i standardów, które zapobiegają wypadkom drogowym z udziałem samochodów firmowych. Począwszy od uwrażliwienia zarządów i kierownictwa na ryzyko związane z wywieraniem presji czasowej na pracowników użytkujących samochody firmowe (np. na reprezentantów handlowych, dostawców), po świadome kształtowanie polityki flotowej uwzględniającej m.in. prawidłowy dobór parku samochodowego, wyposażenie w niezbędne elementy bezpieczeństwa, dbałość o stan techniczny, wdrożenie wewnętrznych procedur i systemów kontroli, działania edukacyjne i cykliczne szkolenia kierowców.

Przewodnik „Bezpieczna flota. Przewodnik kierowcy flotowego” skierowany jest do użytkowników samochodów firmowych. Zawiera m.in. „Dekalog kierowcy”, zasady bezpiecznej jazdy, zasady bezpiecznej eksploatacji, zasady jazdy ekonomicznej i eko-jazdy, informacje na temat procedury w razie wypadku, pierwszej pomocy oraz najczęściej łamanych przepisów oraz najczęściej błędnie interpretowanych przepisów drogowych (opracowane przy pomocy i wspólnie z Komendą Stołeczną Policji).

W ostatnich 17 latach w Polsce zdarzyło się prawie milion wypadków, w których zginęło ponad 110.000 osób, a ponad milion zostało rannych. Rocznie straty Polski z tytułu wypadków drogowych wynoszą ok. 1,5% PKB. Polskie drogi są najniebezpieczniejsze w UE: ryzyko śmierci w wypadku samochodowym jest w u nas sześciokrotnie większe niż np. w Niemczech.

„Trudno wyobrazić sobie życie bez samochodu. To niewątpliwie jedna z największych zdobyczy cywilizacji. Daje mobilność, niezależność i często sporo radości. Auto to jednak też niebezpieczne narzędzie w ręku nieodpowiedzialnego kierowcy. Zagrożenie dla życia i zdrowia” - mówi Ewa Łabno-Falęcka, Prezes Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego - „Nie wystarczą wysiłki ustawodawcy i forsowanie coraz bardziej restrykcyjnego prawa. Nie wystarczą starania policji w egzekwowaniu kar. Nie wystarczą starania drogowców przy budowaniu bezpiecznych dróg i autostrad. Nie wystarczą wysiłki producentów samochodów i kolejne gwiazdki w teście NCAP. Bo najbardziej niebezpieczną częścią samochodu jest człowiek. Poprawa bezpieczeństwa drogowego nastąpi dopiero wtedy, gdy zmieni się świadomość użytkowników dróg w Polsce. Konieczna jest inicjatywa obywatelska, wspierana przez rząd, organizacje pozarządowe i biznes”.

„Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego” zrzesza firmy i instytucje, które uważają, że obecny stan bezpieczeństwa na drogach w Polsce stanowi zagrożenie dla każdego użytkownika dróg, przynosi wymierne straty polskiej gospodarce, a także że działania prewencyjne należy rozpocząć od siebie i swoich pracowników.



źródło: Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Kolejna inicjatywa Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit