Flota  »  Sprzęt / technika  »  W jaki sposób wydłużać żywotność opon?
Michelin

W jaki sposób wydłużać żywotność opon?

2010-10-06 - P. Grzelak     Tagi: Opony, Michelin, Opony zimowe
Michelin radzi kierowcom jak w prosty sposób dbać o swoje opony i wydłużać ich żywotność. Właściwości użytkowe opon zmieniają się w czasie ich eksploatacji. Prawidłowe dbanie o oponę oraz użytkowanie jest w stanie znacząco wydłużyć jej żywotność, dzięki czemu proces starzenia się opony i utraty niektórych właściwości może być w znaczący sposób spowolniony, a kierowca może zaoszczędzić na rzadszej potrzebie wymiany zużytych opon na nowe. Opony składają się z różnych rodzajów materiałów oraz mieszanek gumowych, które nadają im istotne cechy dla ich właściwego funkcjonowania. Zmiany osiągów opon zależą od wielu czynników takich jak klimat, warunki przechowywania, sposób użytkowania: obciążenie, prędkość, ciśnienie oraz naprężenia, którym opony są poddawane podczas swojego życia. Zmiany te, związane z użytkowaniem opon są tak bardzo zróżnicowane, że niemożliwe jest precyzyjne określenie czasu użytkowania konkretnej opony. Zdaniem ekspertów Michelin najlepszym sposobem na zminimalizowanie wpływu czynników zewnętrznych i maksymalne wydłużenie żywotności opon jest ich właściwe magazynowanie.
Zmiany starzeniowe opon podczas ich magazynowania są niezauważalne, lub znikome, w porównaniu do szybkości zmian starzeniowych rozpoczynających się w chwili montażu opon i eksploatacji  - mówi Tomasz Młodawski, menedżer produktu w Michelin Polska. - Opony Michelin są przechowywane w magazynach fabrycznych do trzech lat od daty produkcji według ściśle określonych metod i warunków. Dzięki zapewnieniu im prawidłowej temperatury, wilgotności i oświetlenia w magazynach, Michelin gwarantuje, że opony powierzone profesjonalnej opiece będą dłużej służyć kierowcom.
 
Zmiany fizyko-chemiczne w elementach opony występują głównie podczas eksploatacji opon i są powodowane wewnętrznym nagrzewaniem się opon oraz naprężeniami związanymi z ciśnieniem, obciążeniem, odkształcaniem i uderzeniami, które nie występują w warunkach magazynowania opon.

To sprawia, że opona magazynowana przez rok starzeje się o tyle, co opona podczas trzech tygodni użytkowania, lub opona eksploatowana przez tydzień przy zaniżonym ciśnieniu.

Ze względu na różne warunki użytkowania opon: obciążenie, prędkość, zmiany ciśnienia, stan dróg, uderzenia i inne uszkodzenia, Michelin zaleca coroczną kontrolę stanu opon (również koła zapasowego) przez specjalistę z dziedziny ogumienia oraz zaleca wycofanie opon z eksploatacji po przekroczeniu 10 lat od daty produkcji bez względu na wysokość bieżnika.

Podczas trwającej obecnie akcji edukacyjnej Tydzień Dobrego Ciśnienia, odbywającej się w dniach 4 do 8 października, na 30 stacjach Statoil w Polsce pracownicy Michelin i Statoil sprawdzają ciśnienie w oponach aut i udzielają porad dotyczących utrzymywania prawidłowego ciśnienia i wymiany opon na zimowe. Ponadto pracownicy sieci Euromaster mierzą głębokość bieżników opon, a wolontariusze PCK mierzą chętnym ciśnienie tętnicze.



źródło: Michelin

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

W jaki sposób wydłużać żywotność opon?