Flota  »  Sprzęt / technika  »  MyGuide 3000 - palmtop czy GPS samochodowy?

MyGuide 3000 - palmtop czy GPS samochodowy?

2007-04-20 - P. Łukasiewicz     Tagi:
MyGuide 3000 to urządzenie nawigacyjne klasy PNA, a więc pośrednie między typowym palmtopem, a dedykowanym GPSem samochodowym.

Producentem tego gadżetu jest firmy MyGuide Ltd z Hongkongu. Wyposażony jest on w odbiornik GPS typu SiRFstarIII oraz 3,5-calowy ekran dotykowy QVGA. Urządzenie przystosowane jest do pracy w układzie poziomym, typowym dla systemów samochodowych. Po bokach ekranu ma po dwa przyciski - z lewej menu i wyłącznik ekranu, a z prawej + i - do sterowania zoomem. Poza tym na bocznych ściankach znajdują się: przycisk Power, gniazdka słuchawek, odbiornika TMC (komunikatów drogowych - opcja bez znaczenia w Polsce) i zasilacza oraz pokrętło regulacji głośności. Z górnej części obudowy można wysunąć krótki rysik. Na dole znajduje się gniazdo kart SD/MMC, a z tyłu wychylna antena GPS, gniazdo uchwytu samochodowego oraz dwa małe głośniczki stereo. Boki obudowy są z gumowatego tworzywa, co nadaje jej solidny wygląd. Antena może przyjmować tylko dwa położenia - złożone lub wychylone o 90 stopni.
Oprócz odbiornika w zestawie znajduje się uchwyt samochodowy, ładowarka samochodowa oraz trzy płyty z oprogramowaniem i instrukcjami. W pierwszym kontakcie największe wątpliwości wzbudza uchwyt w formie “gęsiej szyi”, a więc długi i niezbyt stabilny. Faktycznie, w czasie jazdy urządzenie mocno drży. Należy zadbać o dokładne przyssanie uchwytu do szyby, ponieważ po pewnym czasie drgania te mogą spowodować odpadnięcie delikatnego urządzenia. Ponadto nieprzemyślane jest samo mocowanie uchwytu do odbiornika - nie jest ono samozatrzaskowe, lecz zmusza do jednoczesnego przyciskania dwóch elementów nie tylko podczas zdejmowania, ale i zakładania MyGuide. Trzeba to zatem robić obiema rękami. Kabel zasilający podłącza się do odbiornika, a nie uchwytu (jak w Garminach nuvi), co dodatkowo komplikuje montaż urządzenia w samochodzie.
Po uruchomieniu MyGuide i kilkunastu sekundach oczekiwania widzimy menu główne z czterema przyciskami. Obok data i godzina: “Środa Styczeń 1, 2003″, “12:00″. Zawsze po włączeniu taka sama, w dodatku napisana nie bardzo po polsku. Niezbyt zgrabnie wygląda też napis na pierwszym z przycisków: “Nawigować”. Wolałbym coś mniej oschłego. Pozostałe to “Gry”, “Multimedia” i “Ustawienia”.

W zestawie dostarczonym do testów znajdowały się dwie karty pamięci: 256 MB z mapą MyGuide 6.0 oraz 512 MB z Autopilotem. Uruchomienie nawigacji z tą pierwszą ukazuje znany widok: toż to iGO z mapą Europy Wschodniej. Mapa zawiera dane o krajach od Estonii po Grecję, choć o różnym stopniu odwzorowania. Na szczęście Polska znajduje się w grupie najlepiej opracowanych. Korzystanie z tego programu jest przyjemne, chociaż zauważyłem, że w MyGuide zmiana powiększenia mapy nie jest już tak płynna, jak na iGO w palmtopie - odbywa się skokowo i nie da się go zatrzymać w dowolnym momencie (przy dowolnej skali).
Druga karta, choć większa, jest w niemal 2/3 pusta. Autopilot obejmuje jedynie obszar Polski i choć wygląda na bardziej aktualny od MyGuide/iGO, to przyjemność z korzystania psują dwie sprawy. Po pierwsze, bardzo mało ergonomiczny interfejs. Wygląda na to, że nie poświęcono należytej uwagi integracji oprogramowania ze sprzętem. Na przykład sprzętowe klawisze + i - nie działają, a klawisz “Menu” powoduje zmniejszenie skali mapy. Z kolei niektóre przyciski wyświetlane na ekranie są bardzo niewygodne przy używaniu palca, a nie rysika. Zresztą w ogóle ekran dotykowy MyGuide nie sprawuje się najlepiej i mimo kalibracji często na dotyk rysika reaguje nie ten element, który chcieliśmy uruchomić, lecz sąsiedni. Drugi problem Autopilota to irytujące komunikaty głosowe. Ktoś próbował być dowcipny i zafundował nam “słodką idiotkę”. Ja niestety od nawigatora oczekuję zwięzłości i konkretów, więc po usłyszeniu żałosnego jęczenia “Skaaarbie, przeliczam trasę”, a następnie “Kochaaanie, mamy prooobleeem… Zgubiłam sygnał GPS” wyjąłem kartę z urządzenia. Może ktoś lubi przez całą drogę słuchać kretynki - ja nie. Z całym szacunkiem dla Pani, która udzieliła głosu do tego przedsięwzięcia. Może tylko tak jej kazali.

Poza nawigacją MyGuide oferuje kilka rodzajów gier oraz odtwarzanie plików multimedialnych. W odtwarzaczu muzyki nie udało mi się przesunąć suwaka głośności rysikiem - reaguje on tylko na pokrętło sprzętowe. Włożyłem kartę z kilkoma płytami w MP3 - każda w oddzielnym katalogu. Odtwarzacz zaczął grać - najpierw po pierwszym utworze z każdej płyty, potem utwory drugie, trzecie… Nie da się tego przestawić. Co więcej, na tej samej karcie, której używam w palmtopie, jest też MapaMap z komunikatami głosowymi w plikach WAV. Oczywiście, MyGuide dołączył je do listy odtwarzania. Nie lubię, kiedy urządzenie decyduje za mnie, czego mam słuchać. Podobnie było ze zdjęciami. Na tej samej karcie miałem kilkanaście swoich zdjęć. MyGuide pomieszał je z ikonami z MapaMap i AutoMapy - powstała z tego lista 456 plików, z której w żaden sposób nie da się wybrać tego, co chciałbym obejrzeć. Tego się nie da używać.

Zależnie od zainstalowanej mapy (Polska lub Europa Wschodnia) MyGuide jest odpowiednikiem Garmina nuvi 300 z GPMapą lub City Navigatorem EE. Zestawy te kosztują odpowiednio 1400 i 1200 zł. Nuvi nie odtwarza co prawda filmów, ale z MP3 i zdjęciami daje sobie radę znacznie lepiej. Nie sprawia problemów ani z obsługą sprzętu, ani oprogramowania. Jest znacznie lepiej przemyślany - w uchwycie można go umieścić jedną ręką, automatycznie uzyskując zasilanie zewnętrzne (ładowarka podłączona do uchwytu). Wysiadając z samochodu również jedną ręką zdejmujemy nuvi, a przed uszkodzeniami w kieszeni możemy go ochronić, wkładając do etui. O używaniu rysika nie ma mowy, o datę nie musimy się martwić, a ekran dotykowy działa bez zarzutu. No i nie ma tej idiotki…



źródło: www.blogn.pl

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

MyGuide 3000 - palmtop czy GPS samochodowy?

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit