Flota  »  Aktualności  »  Nowy DAF XF - brzydki, ale praktyczny?

Nowy DAF XF - brzydki, ale praktyczny?

2012-09-19 - F. Bednarkiewicz     Tagi: Premiery, DAF, Face lifting, Euro 6
Holenderski DAF jest kolejnym producentem, u którego dostosowanie silników do normy emisji spalin Euro 6 poszło w parze z modernizacją flagowego modelu. Przy okazji targów IAA w Hannoverze odbyła się więc premiera nowego modelu XF, który ma stać się konkurentem dla najnowszego Actrosa oraz świeżo zaprezentowanego Volva FH.
Część zmian widoczna jest w nowym DAF-ie na pierwszy rzut oka. Dobrze znaną kabinę serii XF okraszono bowiem nową ścianą przednią, dzięki której maszyna miała nabrać bardziej nowoczesnego wyglądu. Czy ten plan się udał? Niekoniecznie - fantazyjna atrapa chłodnicy i wyraźne przetłoczenia zupełnie nie pasują do płaskich boków kabiny rodem z lat 80., przez co wygląd auta zupełnie stracił na spójności, a o nowoczesności ciężko tak naprawdę mówić.
Nie wygląd jest jednak w ciężarówce najważniejszy, a niezawodność i odpowiednio mocne silniki. Tutaj DAF obiecuje bardzo wiele, prezentują rodzinę silników MX-13 Euro 6. Nowe motory mają wytrzymać bez remontu całkiem sensowny przebieg 1,6 mln km, na przeglądy zjeżdżając nawet co 150 000 km i wyróżniając się niskimi kosztami eksploatacji, w tym organiczonym spalaniem.
Nowy XF ma być także stosunkowo mocny - w zależności od wariantu (410 KM, 460 KM i 510 KM) silnik MX-13 ma generować od 2000 do 2500 Nm dostępnych w szerokim zakresie obrotów (1000 - 14 25 obr./min). Karoseria oraz silnik to jednak nie jedyne elementy, które poddano modernizacji lub wymieniono na nowe. Zmiany przeprowadzono także w zawieszeniu oraz osprzęcie maszyny. W innym miejscu zamontowano akumulatory i zbiornik adBlue, nowa przekładnia kierownicza została zamontowana na odlewie wielofunkcyjnym, a zbiorniki paliwa pomieszczą teraz do 1500 litrów.
Czy przeprojektowany XF znajdzie więc grono klientów? Zapewne tak, bo ciężko nie zauważyć popularności, którą DAF zdobył na europejskich szosach. Miejmy tylko nadzieje, że w parze z dużą ilością sprzedanych egzemplarzy pójdzie całkowite spełnienie obietnic producenta, z wysoką trwałością na pierwszym miejscu. A wygląd? Kwestia przezwyczajenia…

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
24h Le Mans 2018 - highlights


źródło: foto: DAF

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Nowy DAF XF - brzydki, ale praktyczny?