Flota  »  Aktualności  »  Opony ciężarowe Goodyear najlepsze według TUV
Goodyear Marathon LHD II

Opony ciężarowe Goodyear najlepsze według TUV

2007-10-13 - P. Łukasiewicz     Tagi:
Testy przeprowadzone przez niezależny ośrodek badawczy TÜV Süd Automotive wykazały przewagę najnowszych opon do samochodów ciężarowych Goodyear Regional RHS II (oś kierowana) i RHD II (oś napędowa), a także opon Goodyear Marathon LHS II (oś kierowana) i LHD II (oś napędowa) nad ich głównym konkurentem. Wyniki pokazują także, że oba rodzaje nowych opon Goodyeara: Regional, przeznaczona do transportu regionalnego oraz Marathon do transportu dalekiego, są lepsze od swoich poprzedniczek: Goodyear Regional RHS/RHD oraz Goodyear Marathon LHS/LHD+.

Nowe opony ciężarowe Goodyeara mają wyraźną przewagę nad konkurentem w zakresie hamowania na mokrej nawierzchni oraz oporów toczenia, a więc dwóch najważniejszych czynników, które wpływają na bezpieczeństwo i zużycie paliwa. TÜV Süd Automotive, jeden z czołowych organizatorów testów technicznych na świecie, przeprowadził porównanie, aby przygotować niezależny raport opisujący zachowanie nowej opony, jej poprzedniczki i jej głównego konkurenta na rynku europejskim. Testy przeprowadzono zgodnie ze standardami przyjętymi w branży motoryzacyjnej.
Opory toczenia

Opory toczenia to czynnik, który ma bardzo duży wpływ na zużycie paliwa. Test oporów toczenia przeprowadzono zgodnie z normą DIN ISO 18164. Opona Regional RHD II była lepsza od swojego konkurenta o 19,7%, a od swojej poprzedniczki, czyli Regional RHD o 10,6%.

Także opona Marathon LHS II była lepsza od głównych rywali. Jednego z nich pokonała o 7,9%, a drugiego o 21,4%. Goodyear Marathon LHS II okazała się także pod tym względem nieco lepsza od swojej poprzedniczki Marathon LHS, zapewniając opory toczenia niższe o 4,1%.

W przypadku opony Marathon LHD II wyniki okazały się równie imponujące. Jednego z rywali pokonała o 4,8%, drugiego o 16%, a poprzedniczkę Marathon LHS+ o 20,8%.

Nowe modele opon Goodyeara dla samochodów ciężarowych przeznaczone zarówno na oś sterującą, jak i na oś napędową, zapewniają niskie opory toczenia, wyraźnie wpływając na zmniejszenie zużycia paliwa.

Hamowanie na mokrej nawierzchni

Testy hamowania na mokrej drodze zostały przeprowadzone na dwóch typach nawierzchni - betonie i asfalcie. Na betonie zestaw opon Goodyear Regional RHS II / RHD II wypadł korzystniej o 5,6% od zestawu opon konkurencyjnych i o 10,5% lepiej od zestawu poprzedniczek: RHS / RHD. W testach na asfalcie różnica między dwoma produktami Goodyeara wyniosła 6,6%. Natomiast konkurencyjny zestaw wypadł o 11,4% słabiej.

Z kolei zestaw opon Goodyear Marathon LHS II / LHD II okazał się lepszy od obu konkurentów: na betonie o 10,2% i 0,2% oraz od zestawu LHS / LHD - o 7,3%, a na asfalcie odpowiednio o 0,9%, 9,7% oraz 6,6%.

"Dzięki testom przeprowadzonym przez niezależny instytut TÜV Süd Automotive udowodniliśmy, że najnowsza generacja opon do samochodów ciężarowych Goodyear Regional oraz Goodyear Marathon przewyższa swoje poprzedniczki i konkurencję pod względem drogi hamowania na mokrej nawierzchni oraz trwałości. Opony te zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz oszczędność eksploatacji w transporcie dalekim, jak i regionalnym" - powiedział Janusz Krupa, menedżer opon ciężarowych Grupy Goodyear Polska.

To nie pierwszy sukces opon do samochodów ciężarowych Goodyeara w testach TÜV. W październiku 2006 r. opona Goodyear Regional RHS II udowodniła swoją wyższość nad poprzedniczką RHS oraz główną oponą konkurencyjną, wyraźnie pokonując je w zakresie hamowania na mokrej nawierzchni oraz oporów toczenia.

Testy przeprowadzili eksperci TÜV Süd Automotive w czerwcu 2007 r. w należących do TÜV Süd Automotive Centrach Inżynieryjnych w Bawarii, w Niemczech oraz w Goodyear Proving Ground w Colmar-Bergu w Luksemburgu. Wykorzystano w nich ciężarówkę MAN TGA 26.460 oraz samochód Mercedes Benz Actros 1854.

Wśród prawie stu największych międzynarodowych organizacji przeprowadzających testy i oferujących usługi certyfikacyjne, TÜV Süd znajduje się na drugim miejscu w obszarach "Systemy przemysłowe i zarządzania" oraz "Auto i Ruch", a na piątym miejscu w obszarze "Certyfikacja produktów i systemów". Grupa TÜV Süd zatrudnia ponad 9.000 pracowników w ponad 60 krajach świata (500 lokalizacji).



źródło: Goodyear Polska

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Opony ciężarowe Goodyear najlepsze według TUV

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit