Flota  »  Paliwa  »  Samodzielne tankowanie na stacjach LPG rodzi obawy kierowców
Kia Picanto z instalacją LPG

Samodzielne tankowanie na stacjach LPG rodzi obawy kierowców

2013-09-27 - F. Bednarkiewicz     Tagi: LPG, Paliwa, Badania
Nowe przepisy umożliwiające utworzenie stanowisk przeznaczonych do samodzielnego tankowania samochodów autogazem na stacjach paliw weszły właśnie w życie. TNS Polska sprawdził czy Polacy słyszeli o nowych przepisach i czy zamierzają z nich korzystać. Wyniki sondażu wykazały, że co czwarty kierowca (24%), i co trzeci tankujący LPG (33%)  słyszał o planach wprowadzenia tych zmian. - Dużo, czy nie? Z jednej strony, biorąc pod uwagę ważność tych zmian, szczególnie dla posiadaczy samochodów z instalacją gazową, można uznać, że ich świadomość na poziomie jednej trzeciej jest na niskim poziomie. Jest to niewątpliwie wynik okresu w jakim były one zatwierdzane (okres wakacyjny), jak również brak większego zaangażowania się w komunikację tematu  przez samą branżę paliwową, która zanim umożliwi klientom samodzielnie tankowanie musi się do tego odpowiednio przygotować, chociażby poprzez zmianę dysz wlewowych (tzw. pistoletów). Z drugiej strony wskaźnik ten jest na tyle wysoki, że działania komunikacyjne w obszarze bezpieczeństwa korzystania powinny być prowadzone niezależnie od tego czy na danej stacji można, czy nie można tankować samodzielnie. Konieczne do samoobsługi zmiany na stacjach będą wprowadzane stopniowo, do tego czasu należy dbać, by nie zdarzały się sytuacje, gdy  świadomy nowych przepisów kierowca, będzie chciał samodzielnie zatankować swój samochód, na stacji jeszcze do tego nie dostosowanej  - powiedziała Agnieszka Janków,  lider obszaru paliwowego w TNS Polska.
Niezależnie od momentu, kampania informacyjna o możliwości samodzielnego tankowania LPG  będzie musiała mieć miejsce. Okazuje się bowiem, że aż 40% badanych uznaje wprowadzenie samoobsługi jako nienajlepszy pomysł. Kierowcy mają wątpliwości, czy zmiany będą dla nich korzystne. Podnoszą tu głównie kwestie bezpieczeństwa, ale również wygody (trudno dostępne miejsce wlewu paliwa). Dodatkowo, ponad połowa tankujących LPG ma obawy, czy potrafiliby samodzielnie zatankować swój samochód. Oznacza to, że działania komunikacyjne w obszarze bezpieczeństwa jak i edukacji klientów w tym są konieczne.Obawy związane z samodzielnym tankowaniem, w większym stopniu dotyczą kobiet (85% ), które w sytuacji pojawienia się na ich stacji samoobsługi deklarują, że i tak będą prosić o pomoc pracownika stacji - 69%. Tak więc,  pomimo planów Ministerstwa,  ograniczenie zatrudnienia na stacjach wynikające z nowych przepisów jest raczej mało prawdopodobne, szczególnie w krótkim okresie.

Co ciekawe, kierowcy uważają, że mimo zmian przepisów ceny gazu nie zmienią się (74%). Można powiedzieć, że intuicyjnie zdają sobie sprawę z tego, że zmiana przepisów nie wpłynie diametralnie na obniżenie kosztów stacji lub też czują, że nie wpłynie to na zmianę ich nawyków i postaw odnośnie tankowania, a co zatem idzie sieci paliw będą musiały zachować dotychczasowy standard obsługi na podjeździe w odpowiedzi na potrzeby swoich klientów.

O Badaniu:
Badanie realizowane było metodą omnibusową w sierpniu 2013 roku na terenie całego kraju. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie kierowców (N=676).



źródło: TNS Polska; foto: KIA

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Samodzielne tankowanie na stacjach LPG rodzi obawy kierowców