Flota  »  Sprzęt / technika  »  Funkcja "Emergency Assistance" Forda, czyli szybszy ratunek w razie wypadku
Ford Fiesta 2013

Funkcja "Emergency Assistance" Forda, czyli szybszy ratunek w razie wypadku

2012-11-17 - F. Bednarkiewicz     Tagi: Ford, Bezpieczeństwo, Ford Fiesta, Technologia
Ford postanowił zadbać o bezpieczeństwo swoich klientów w nieco inny sposób niż oferując kolejny zestaw poduszek powietrznych lub elektrycznych „wspomagaczy” kierowcy. Z przeprowadzonych przez markę badań wynika bowiem, że w ciągu ostatnich pięciu lat 75% Europejczyków wyjechało samochodem do kraju, w którym w razie wypadku nie byłoby w stanie nawiązać połączenia alarmowego w lokalnym języku. W odpowiedzi na to Ford opracował więc system Emergency Assistance, który jest już oferowany w nowej Fieście. Urządzenie umożliwia powiadomienie o wypadku lokalnych operatorów służb ratowniczych w 26 językach odpowiednich dla 40 regionów europejskich, oferując więcej niż w jakiejkolwiek innej konkurencyjnej technologii. "System SYNC z funkcją Emergency Assistance zostaje aktywowany zaraz po zderzeniu, w wyniku którego pasażerowie mogą być nieprzytomni, ranni lub zdezorientowani - wyjaśnia Christof Kellerwessel, główny inżynier ds. systemów elektrycznych i elektronicznych, Ford of Europe. "W takiej sytuacji trudno wykonać połączenie alarmowe w ojczystym języku, nie wspominając już o języku obcym".
Funkcja Emergency Assistance, oferowana standardowo w połączeniu z aktywowanym głosem samochodowym systemem komunikacji SYNC, wykorzystuje informacje przekazywane przez pokładową jednostkę GPS, a także mapy i sieć telefonii mobilnej, aby określić miejsce wypadku i wybrać odpowiedni język, w którym zostanie przekazana wstępna wiadomość głosowa o zaistniałej sytuacji.

System wybiera następnie europejski numer alarmowy 112 za pośrednictwem systemu Bluetooth telefonu komórkowego kierowcy. W oparciu o współrzędne miejsca wypadku system może nawet wybrać odpowiedni język powiadomienia w krajach, w których obowiązuje więcej niż jeden język urzędowy.

Proces ustanawiania połączenia z numerem ratunkowym inicjuje aktywacja poduszki powietrznej lub odcięcie pompy paliwowej. Przed wykonaniem połączenia system daje podróżującym czas na dezaktywację, gdyby okazało się, że specjalistyczna pomoc nie jest potrzebna.

Funkcja umożliwia bezpośrednie połączenie operatora z podróżującymi poprzez zestaw głośnomówiący lub przekierowanie połączenia na telefon komórkowy, jeśli na przykład kierujący opuści pojazd wraz ze swoim telefonem.

Sondaż przeprowadzony w Europie na zlecenie Forda na grupie ponad 3 000 osób dowodzi, iż w ciągu ostatnich pięciu lat ponad 75% ankietowanych wyjechało samochodem (jako kierowca lub pasażer) do kraju, w którym w razie wypadku nie byłoby w stanie nawiązać połączenia alarmowego w lokalnym języku. Takiej odpowiedzi udzieliło 84 respondentów z Niemiec, 75% z Wielkiej Brytanii i Rosji, 73% z Włoch i 72% z Francji i Hiszpanii. 10% przyznało również, że w tym czasie uczestniczyło w wypadku drogowym.

Ford wspiera wykorzystanie systemu SYNC Emergency Assistance przez operatorów numerów awaryjnych poprzez opracowanie wielojęzycznej internetowej bazy danych.źródło: Samar

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
1

Komentarze do:

Funkcja "Emergency Assistance" Forda, czyli szybszy ratunek w razie wypadku

Funkcja "Emergency Assistance" Forda, czyli szybszy ratunek w razie wypadku
umar77 2012-11-26 22:29
Widzę że Ford i VW maja już prawie takie same systemy bezpieczeństwa, w Passacie B6 był również satassist który pomagał w razie wypadku chyba nie było tam tłumacza ale nie wiem czy w nowej wersji nie ma takiej opcji