Flota  »  Aktualności  »  Volvo zwiększa bezpieczeństwo jazdy w kolumnie dzięki nowej technologii
Volvo zwiększa bezpieczeństwo jazdy w kolumnie...

Volvo zwiększa bezpieczeństwo jazdy w kolumnie dzięki nowej technologii

2011-06-28 - P. Grzelak     Tagi: Volvo, Bezpieczeństwo, Technologia, Volvo Trucks
Ponad 20 procent wszystkich wypadków z udziałem samochodów ciężarowych zdarza się podczas jazdy w kolumnie pojazdów lub w podobnych okolicznościach.

Zobacz także: Volvo FE - galeria »
Dlatego właśnie Volvo Trucks opracowało rozwiązanie o nazwie Układ Wspomagania Jazdy w Kolumnie Pojazdów, AQuA (Automated Queue Assistance), który przejmując kontrolę nad pojazdem pomaga kierowcy w powolnej jeździe w potoku pojazdów. Układ został zademonstrowany w dniach 21-22 czerwca w Geteborgu, podczas spotkania podsumowującego projekt HAVEit. HAVEit - skrót od Highly Automated Vehicles for Intelligent Transport - to realizowany pod auspicjami Unii Europejskiej projekt, mający na celu rozwój inteligentnych pojazdów nowej generacji.

Od chwili inauguracji projektu w 2008 r. opracowano łącznie siedem kompleksowych inteligentnych i autonomicznych rozwiązań,  które obecnie, gdy projekt dobiega końca, są prezentowane. Jednym z rozwiązań przedstawionych przez Volvo Trucks jest Układ Wspomagania Jazdy w Kolumnie Pojazdów, AQuA, opracowany wspólnie z Volvo Technology. - Jazda w korku drogowym jest wyjątkowo monotonna. Postoje mogą trwać bardzo długo, co sprzyja dekoncentracji kierowcy, prowadzącej do wypadku - mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.

Technologia opracowana na potrzeby AQuA ogranicza ryzyko, jakie powoduje jazda w kolumnie pojazdów. Dzięki wyposażeniu pojazdu w szereg urządzeń, zdolnych do przejęcia kontroli nad układem kierowniczym i prędkością, kierowca zyskuje pomoc w prowadzeniu samochodu ciężarowego i utrzymaniu właściwego stopnia koncentracji.
Gdy tworzy się korek, kierowca może sam zdecydować, czy aktywować układ, który działa przy małych prędkościach jazdy. W każdej chwili może również przejąć kontrolę. Osobą odpowiedzialną za pojazd jest zawsze kierowca, więc aby zagwarantować jego właściwą czujność, kamera rejestruje poziom koncentracji kierowcy i gdy wykryje objawy świadczące o dekoncentracji, uruchamia alarm.Celem AQuA jest ograniczenie zmęczenia kierowcy, poprawa bezpieczeństwa i zmniejszenie oddziaływania na środowisko poprzez zapobieganie wypadkom, które z kolei mogą powodować tworzenie się kolejnych korków drogowych. Jednak upłynie jeszcze trochę czasu, zanim AQuA trafi na rynek - technologia musi zostać dopracowana. Co więcej, decydującym czynnikiem będzie zaakceptowanie nowego rozwiązania przez klientów.

- Z naszych doświadczeń wynika, że ludzie potrzebują czasu, by nabrać zaufania do nowych systemów i powierzyć im kontrolę. Mimo to, AQuA stanowi wyznacznik tego, co może przynieść przyszłość
- mówi Carl Johan Almqvist.- Volvo Trucks mocno inwestuje w dalszy rozwój tego typu systemów wspomagających kierowców naszych pojazdów. Rozwój ten jest ważnym aspektem urzeczywistniania naszej wizji „opcji zerowej", która zakłada, że żaden samochód ciężarowy Volvo nie będzie uczestniczył w jakimkolwiek wypadku.

W ramach projektu HAVEit Volvo opracowało również dodatkową funkcję, zwaną Active Green Driving (AGD), obecnie testowaną w autobusach Volvo, a także technologię Brake-by-Wire, czyli w całości elektromechaniczny układ hamulcowy, który może zapewnić większą skuteczność i stabilność procesu hamowania.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
SnowRunner - zwiastun symulatora


źródło: Volvo

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
1

Komentarze do:

Volvo zwiększa bezpieczeństwo jazdy w kolumnie dzięki nowej technologii

Marsellus
Volvo zwiększa bezpieczeństwo jazdy w kolumnie dzięki nowej technologii
Marsellus 2011-07-29 21:40
po symach edestrianDectection i Animal Detection z nowego S60 oraz takich pomysłąch jak ten opisany powyżej widać że Volvo nadal zasługuje na miano lidera w dziedzinie bezpieczeństwa