Flota  »  Aktualności  »  MZA Warszawa ustosunkowało się do sporu między BYD a Solarisem
BYD eBus w czasie warszawskich testów

MZA Warszawa ustosunkowało się do sporu między BYD a Solarisem

2014-05-06 - F. Bednarkiewicz     Tagi: Ekologia, Solaris, Autobusy, BYD, Solaris Urbino Electric
Pamiętacie spór firm Solaris oraz BYD w sprawie warszawskiego przetargu na elektryczne autobusy? Solaris wyraził niezadowolenie ze zwycięstwa chińskiej konkurencji w oficjalnym liście, natomiast BYD nie omieszkał odpowiedzieć na wszystkie zarzuty. Teraz natomiast do całej sytuacji ustosunkowało się MZA Warszawa, czego efektem jest poniższe oświadczenie: Postępowanie przetargowe w sprawie zakupu 10 autobusów elektrycznych przeprowadzono zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych i żaden z oferentów nie zgłaszał zastrzeżeń do przedstawionej specyfikacji przetargowej. Waga ceny w granicach 80-90 proc. była stosowana we wszystkich przetargach dotyczących zakupu autobusów i firma Solaris (która wielokrotnie je wygrywała) nigdy nie zgłaszała zastrzeżeń do takich kryteriów oceny. Postępowanie przetargowe w sprawie zakupu 10 autobusów elektrycznych zostało ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wyklucza preferowanie dostawców z danego kraju.

W kwestii kryteriów technicznych w trzech elementach firmy uzyskały równą liczbę punktów, w trzech lepsza byłą firma Solaris, a w dwóch firma BYD. Trudno tu więc mówić o zdecydowanie lepszym produkcie którejś firmy. Podczas dwutygodniowych testów autobusów Solarisa i BYD oceny były zbliżone. Nasze racje w tej sprawie zostały potwierdzone przez ekspertyzę Przemysłowego Instytutu Motoryzacji.
Reakcję firmy Solaris na rozstrzygnięcia przetargowe można więc uznać za zbyt emocjonalną, a próbę wpływania na opinię publiczną za pomocą argumentów pozbawionych merytoryki można uznać za głęboko  nieetyczną i niezgodną z zasadami uczciwej konkurencji.źródło: MZA Warszawa

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
4

Komentarze do:

MZA Warszawa ustosunkowało się do sporu między BYD a Solarisem

MZA Warszawa ustosunkowało się do sporu między BYD a Solarisem
m5 2014-05-08 21:24
Trzeba być stukniętym albo z PO żeby wybrać chińskie autobusy i nie dać zarobić Polskim robotnikom. Głosujcie dalej na PO to będziecie jeść szczaw. Dalej nie widzicie, że PO robi wszystko przeciwko Wam i niszczy budżet Polski? Duża część pieniędzy z zamówień publicznych ale tylko w polskich fabrykach wraca do budżetu jako ZUS, VAT, PIT, CIT, Akcyza. Może tak być, że np. 50% kontraktu wraca do budżetu w podatkach. Pracownicy mają wypłatę, fabryka się rozwija, autobusy jeżdżąc reklamują fabrykę, ludzie jeżdżą nowymi autobusami. Nie głosujcie na PO bo oni to robią celowo przeciwko Wam.
MZA Warszawa ustosunkowało się do sporu między BYD a Solarisem
ktośu 2014-05-10 13:01
Co za PISuar się wypowiedział. Gdzie ty masz winę PO inteligencie? Firma z chin wygrała przetarg co w tym dziwnego ? Polskie autobusy są droższe tyle w temacie. Nie ukrywając że gdyby nie PO to firma Solaris dawno by padła gdyby PIS był u władzy. Sprzedałby Polskę przy pierwszej lepszej ofercie. Solaris jako firma raczej dużo nie straci objeli rynek Niemiec itp. Autobusy polskiej produkcji Scania jeżdżą nawet w Norwegii. To wina Tuska. A co do podatków itp. wymień mi państwo w którym płaci się mniej a przelej ci na konto 10 tyś zł :-)
MZA Warszawa ustosunkowało się do sporu między BYD a Solarisem
m5 2014-05-10 18:40
Faktycznie przesadziłem, to nie moje pieniądze i nie mi to oceniać. Pisząc o podatkach miałem na myśli, że część kwoty wydanej na kontrakt w polskiej fabryce wraca w postaci podatków do budżetu, przez to kontrakt w polskiej fabryce realnie będzie tańszy np. o 50%. Ale to by zadziałało tylko jak jest kontrakt finansowany bezpośrednio z budżetu a tu chyba czegoś takiego nie było.
MZA Warszawa ustosunkowało się do sporu między BYD a Solarisem
smooter 2014-05-11 11:14
Jakby wygrał solaris, to zaraz by się doczepił pod zarzutem niegospodarności. A solaris mógł trochę zejść z ceny, a nie dowalać marżę a potem się dziwić.