Flota  »  Sprzęt / technika  »  Predictive Powertrain Control, czyli superekologiczny tempomat Mercedesa

Predictive Powertrain Control, czyli superekologiczny tempomat Mercedesa

2012-05-25 - F. Bednarkiewicz     Tagi: Mercedes, Eksploatacja, Ciężarówki, Mercedes Actros, Technologia, Tempomat
Mercedes-Benz prezentuje Predictive Powertrain Control, czyli przeznaczony do modelu Actros tempomat przewidujący ukształtowanie drogi. Bazując na danych z układu nawigacji, dobiera on przełożenia skrzyni biegów i utrzymuje prędkość w najbardziej wydajny sposób, także podczas pokonywania wzniesień i zjazdów. 
W razie wykrycia takiej potrzeby, komputer sam dobierze podwójną lub pojedynczą redukcję, dobraną tak, żeby minimalnie obciążać silnik. W praktyce ma to wygenerować zużycie paliwa niższe nawet o około 3 proc. w stosunku do modelu wyposażonego w klasyczny tempomat, co oznacza oszczędność około litra paliwa na każdej setce przejechanych kilometrów.

Już trzy lata temu Daimler Trucks wprowadził regulator prędkości wykorzystujący dane z systemu GPS, dostępny jako opcja w sprzedawanych w USA ciężarówkach Freightliner. Oferowany tam system nie sterował co prawda pracą skrzyni biegów, lecz poza tym umożliwiał pewne przewidywanie ukształtowania drogi w oparciu o informacje z układu nawigacji. Właśnie na podstawie tych doświadczeń Mercedes-Benz zdołał opracował najnowszy układ.
Niemiecka firma ma dobrą wiadomość także dla kierowców, którzy na samą myśl o jeszcze większym skomputeryzowaniu ciężarówek dostają gorączki - prowadzenie pojazdu wyposażonego w Predictive Powertrain Control ma być tak samo łatwe, jak innych pojazdów. Jedynym dodatkowym obowiązkiem w porównaniu do jazdy z kowencjonalnym tempomatem będzie konieczność ustalenia jednej tylko wartości lub skorzystania z ustawień dostępnych w momencie rozpoczęcia podróży.źródło: Daimler AG

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Predictive Powertrain Control, czyli superekologiczny tempomat Mercedesa