Flota  »  Aktualności  »  Scania świętuje 125-lecie swojego istnienia - oto lista kamieni milowych w historii firmy

Scania świętuje 125-lecie swojego istnienia - oto lista kamieni milowych w historii firmy

2016-02-11 - F. Bednarkiewicz     Tagi: Scania, Ciężarówki, Jubileusze
Firma Scania, założona w 1891 roku jako prywatne przedsiębiorstwo wytwarzające wagony, świętuje właśnie 125-lecie swojego istnienia. Z tego też powodu szwedzki producent przygotował listę kamieni milowych w swoim rozwoju, determinujących obecny kształt firmy. Oto one:.

1891: W Södertälje zostaje założona firma Vabis, zajmująca się produkcją wagonów kolejowych. 20 lat później łączy się z firmą Scania z Malmö, która wytwarza m.in. rowery, samochody, ciężarówki. Tak powstaje Scania-Vabis.
1923: August Nilsson, konstruktor Scania-Vabis projektuje 4-cylindrowy, górnozaworowy silnik, którego moc i niezawodność zapewniają sukces ciężarówkom i autobusom firmy.

1936: Scania-Vabis opracowuje swój pierwszy silnik wysokoprężny, opisany z entuzjazmem przez dziennikarza prasy branżowej: „Ku mojemu zaskoczeniu, silnik był ledwie słyszalny. Wyraźnie odczułem natomiast efekt jego działania - autobus wystrzelił do przodu jak strzała.”
1961: Sukcesy, jakie odnosi Scania-Vabis w Brazylii skutkują uruchomieniem pierwszej fabryki poza granicami Szwecji. Nowy zakład w São Bernardo do Campo, niedaleko São Paulo produkuje ciężarówki, podwozia autobusowe oraz silniki przemysłowe i morskie.

1969: Narodziny legendy: Scania wprowadza nowy, turbodoładowany silnik V8 o pojemności 14 l i mocy 350 KM. W chwili prezentacji jest to najmocniejsza ciężarówka w Europie. Nowy silnik wyróżnia się wysokim momentem obrotowym dostępnym już przy niskiej prędkości obrotowej.
1980: Scania przedstawia serię 2, pierwszą gamę modułowych pojazdów użytkowych.

1988: Debiutuje seria 3 i rok później otrzymuje nagrodę International Truck of the Year. Rozwój konstrukcji modułowej sprawia, że możliwa staje się produkcja pojazdów ściśle dopasowanych do wymagań nabywcy.
1995: Pojawia się seria 4, która w następnym roku zostaje wyróżniona tytułem International Truck of the Year.

2000: Z linii montażowej zjeżdża milionowy pojazd Scania.

2003: Rusza pierwsza edycja konkursu Young European Truck Driver. Od tamtej pory w ramach Konkursu Kierowców Scania organizowanego na całym świecie, wielu młodych profesjonalistów sięgnęło po tytuł mistrza kierownicy.
2009: Debiutuje autokar Scania Touring produkowany we współpracy z chińską firmą Higer. Scania i Higer łączą siły, aby wspólnie wytwarzać autobusy sprzedawane na całym świecie, co stanowi pionierski krok w doskonaleniu metod produkcji.

2010: Najnowszy silnik Scania V8 osiąga moc 730 KM, stając się najmocniejszą na świecie jednostką napędową, stosowaną w ciężarówkach. Wysokim osiągom towarzyszy niski poziom zużycia paliwa.

2011: Scania wprowadza silnik Euro 6, dwa lata przed wejściem w życie nowej normy emisji spalin.

2013: Pojawia się nowa Scania Streamline przeznaczona dla transportu długodystansowego.

2015: Scania wyprodukowała 150 000 ciężarówek wyposażonych w system telematyczny.źródło: Scania

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Scania świętuje 125-lecie swojego istnienia - oto lista kamieni milowych w historii firmy