Flota  »  Sprzęt / technika  »  Video: Volvo Trucks opracowało system I-See, który zadba o niskie spalanie na wzniesieniach
Volvo FH16

Video: Volvo Trucks opracowało system I-See, który zadba o niskie spalanie na wzniesieniach

2012-06-19 - F. Bednarkiewicz     Tagi: Volvo, Eksploatacja, Ciężarówki, Technologia
Ledwo Mercedes-Benz zaprezentował swój superekologiczny tempomat Predictive Powertrain Control, w ofercie Volvo już pojawiło się konkurencyjne urządzenie. Zostało ono nazwane I-See i działa na wzniesieniach jak autopilot, przejmując sterowanie zmianą biegów i wykorzystując spadki drogi w celu oszczędzania paliwa. Energia kinetyczna jest miarą pracy, jaką należy wykonać w celu zredukowania prędkości danego obiektu do zera. Spowalnianiu ruchu obiektu towarzyszy zamiana energii kinetycznej na energię w innej postaci. Gdy pojazd hamuje, jego energia kinetyczna jest przekształcana w ciepło.

Gdyby udało się w większym stopniu wykorzystać energię kinetyczną, pozwoliłoby to na zredukowanie zużycia paliwa. Byłoby to korzystne dla środowiska naturalnego i ekonomiki transportu. To jest niezwykle istotne, ponieważ koszty paliwa stanowią coraz większe obciążenie dla wielu firm transportowych - stwierdza Anders Eriksson, konstruktor w Volvo Trucks. I właśnie dokładnie to udało się osiągnąć Volvo Trucks dzięki opracowaniu nowej funkcji I-See. Funkcja ta wykorzystuje energię kinetyczną samochodu ciężarowego w celu "pchania" go pod górę. Ta sama energia rozpędza pojazd na zjeździe.

I-See jest połączona z czujnikiem pochylenia w skrzyni biegów, skąd pozyskuje cyfrowe dane o topografii drogi. Fakt, że system nie bazuje na mapach, czyni go bardziej niezawodnym, ponieważ zawsze dysponuje najbardziej aktualnymi informacjami. Ponadto I-See ma możliwość zapamiętania około 4 000 wzniesień, co odpowiada dystansowi 5 000 kilometrów.
I-See jest jak autopilot połączony z tempomatem samochodu ciężarowego, który na wzniesieniach przejmuje kontrolę nad skrzynią biegów, silnikiem i hamulcami, zarządzając nimi tak, by osiągnąć jak najniższe zużycie paliwa. I-See do maksimum wykorzystuje funkcję wolnego koła; a więc na niektórych odcinkach drogi zużycie paliwa jest zerowe - wyjaśnia Hayder Wokil, menedżer produktu w Volvo Trucks.

Tym sposobem można zredukować zużycie paliwa nawet o 5%. Wartość ta wynika z przeprowadzonych symulacji i testów na drogach publicznych. I-See do działania wymaga tempomatu, a my wiemy, że statystyczny kierowca korzysta z tempomatu przez około połowę czasu jazdy. W przypadku samochodu ciężarowego pokonującego rocznie dystans 140 000 kilometrów w typowych warunkach eksploatacji potencjał oszczędności paliwa wynosi około tysiąc litrów rocznie. To duża różnica, patrząc z perspektywy rentowności firmy transportowej - mówi Hayder Wokil.źródło: Samar

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
1

Komentarze do:

Video: Volvo Trucks opracowało system I-See, który zadba o niskie spalanie na wzniesieniach

Video: Volvo Trucks opracowało system I-See, który zadba o niskie spalanie na wzniesieniach
faktyn 2012-07-10 20:26
Volvo jeśli chodzi o nowoczesne technologie od przejęcia przez Geely bardzo pozytywnie zaskakuje i te działania się zintensyfikowały, że wspomnieć chociażby o systemach bezpieczeństwa jak City Safety, teraz także instalowanego w XC60.