Flota  »  Prawo / przepisy  »  E-Handel podrobionymi częściami kwitnie

E-Handel podrobionymi częściami kwitnie

2008-10-03 - P. Łukasiewicz     Tagi: Przestępczość, Części samochodowe
Internet stał się miejscem, gdzie można bez żadnych konsekwencji wystawić do sprzedaży część samochodową niewiadomego pochodzenia i w jej bezpośrednim sąsiedztwie umieścić logo lub nazwę znanego producenta.

E-handel kwitnie, a nieuczciwi sprzedawcy wykazują się coraz bardziej wyszukanymi pomysłami na omijanie prawa. Nikogo już nie dziwi umieszczenie zdjęcia części motoryzacyjnych miernej jakości z logiem renomowanego producenta w tle. Najgorsze jest jednak to, że znaczna liczba osób nadal ulega tym pułapkom. Najczęściej cała prawda o "danym"zakupie wychodzi na jaw po otrzymaniu przesyłki od kuriera, alarmuje Polski Sojusz Motoryzacyjny.

W takich przypadkach można wykorzystać prawo do reklamacji. Problem w tym, że w tej sytuacji jest to całkowicie niemożliwe. Dzieje się tak z kilku prostych powodów, a głównie z powodu braku rejestracji działalności handlowej wirtualnych sprzedawców. Nie można udowodnić, że sprzedawca sugerował powiązanie produktu z sąsiadującym "elementem graficznym". Polski Sojusz Motoryzacyjny wskazuje, że bezsilne wobec tego procederu jest również polskie prawo. Obecnie w naszym kraju żadna z instytucji nie czuje się uprawniona do śledzenia przypadków bezprawnego wykorzystywania znaków towarowych w sprzedaży internetowej. Producenci i poszkodowani kupcy pozostają więc z tym problemem sami.

O jedynych obecnie narzędziach walki z nieuczciwymi sprzedawcami mówi Adam Taukert, z Urzędu Patentowego RP: - Na podstawie ustawy Prawo własności przemysłowej właściciel znaku towarowego może egzekwować swoje prawa w dwojaki sposób. Pierwszy to poinformowanie sprzedającego o tym, że właściciel znaku zakazuje wykorzystywania zastrzeżonego znaku lub nazwy przez osoby nieuprawnione i wzywa do zaprzestania bezprawnego używania znaku z powołaniem się na zapisy ustawy - bardzo często jest to sposób skuteczny i wystarczający. Możliwe jest również skierowanie od razu sprawy do sądu o ukaranie winnego oraz o odszkodowanie. W przypadku pozwu o odszkodowanie jednak trzeba dodatkowo wykazać straty spowodowane bezprawnym wykorzystywaniem znaku towarowego przez dany podmiot.
Co zrobić jednak, gdy prawo dotyczące e-handlu nie nadąża za rozwojem tego rynku? Nie ma w polskim prawie przepisu, który pozwalałby skutecznie pozyskać dane osób bezprawnie wykorzystujących znaki towarowe w internecie. Jest to o tyle ważne, że sprzedawcy podają często fałszywe dane lub nie podają ich wcale. Powoduje to, że nawet w przypadku gdyby producent chciał egzekwować swoje prawa - nie wie kogo pociągnąć do odpowiedzialności.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Pomocne mogą okazać się przepisy dotyczące kontroli podatkowej oraz jawności danych osób handlujących w internecie, które planuje wprowadzić resort finansów.

- Proponujemy, aby kontrola skarbowa miała prawo pytać m.in. administratorów lub właścicieli stron internetowych, serwisów, serwerów oraz podmiotów świadczących usługi utrzymania domen i stron internetowych o dane identyfikujące przedsiębiorców lub osoby fizyczne, które zamieszczają ogłoszenia i reklamy wskazujące na prowadzenie przez nich działalności gospodarczej. W grę wchodzi nazwa lub imię i nazwisko oraz adres - tak o jednym z zapisów projektu nowelizacji ustawy mówi Magdalena Kobos, rzecznik ministerstwa.

Jest to niezwykle ważne ponieważ w praktyce oznacza, że podmioty te będą odpowiedzialne i rozliczane za monitorowanie legalności działań podejmowanych przez ich kontrahentów.

Pozostaje mieć nadzieję, że nowe przepisy pozwolą nie tylko skutecznie ścigać przestępców podatkowych, ale będą również początkiem pozytywnych zmian w walce z bezprawnym wykorzystywaniem znaków towarowych przez nieuczciwych sprzedawców.



źródło: Polski Sojusz Motoryzacyjny

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

E-Handel podrobionymi częściami kwitnie