Flota » Zarządzanie » Kilka pomysłów na usprawienie pracy kierowców zawodowych

Kilka pomysłów na usprawienie pracy kierowców zawodowych
2012-06-23 - F. Bednarkiewicz Tagi: Zarządzanie, GPS, Czas pracy
Nieprzestrzeganie norm czasu pracy, brak skutecznej wymiany informacji z przełożonymi oraz odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i przewożonego towaru - to jedne z głównych z problemów, które skutecznie spędzają sen z powiek wielu transportowców.
Na szczęście na rynku istnieje wielu rozwiązań służących im nieocenioną pomocą w sprawnym zarządzaniu, komunikacji i ewidencji kierowców. To natomiast bezpośrednio przekłada się na wzrostu bezpieczeństwa pracowników i ładunku, a także lepszą efektywności pracy. Sprawna komunikacja jest kluczem do wsparcia pracy zawodowych kierowców i ulepszenia procesów logistycznych w firmie. Menadżer zarządzający flotą pojazdów na bieżąco może przekazywać informacje dotyczące transportu towarów i zleceń, a kierowca - o postępach swojej pracy.
Wbrew powszechnym przekonaniom, telefony komórkowe nie są jednak najbardziej optymalnym kanałem komunikacji. Jednym z bardziej opłacalnych sposobów na zapewnienie stałego kontaktu kierowcy z centralą jest lokalizator GPS z dostępem do platformy lokalizacyjnej (on-line).
Po uprzedniej synchronizacji urządzenia, kierowca pozostanie w stałym kontakcie z operatorem systemu porozumiewając się za pomocą terminalu komunikacyjnego - tłumaczy Piotr Majewski z firmy Rikaline, twórcy platformy GpsGuardian. Dwustronna wymiana informacji odbywa się w czasie rzeczywistym za pomocą wiadomości tekstowych. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie podczas transportu zagranicznego. Pozwala zoptymalizować koszty połączeń telefonicznych.
Ponadto przy zleceniach typowo dystrybucyjnych bardzo istotne jest przetransportowanie towaru do wyznaczonego celu w jak najkrótszym terminie, dlatego często zdarzają się niedopatrzenia związane z przestrzeganiem norm czasu pracy. Dlatego przedsiębiorstwa transportowe mogą działać prewencyjnie, instalując np. specjalne skanery służące do zdalnego monitoringu ewidencji pracy swoich pojazdów.
Skutecznym i prostym w obsłudze rozwiązaniem jest również funkcja alarmu w urządzeniach lokalizujących. - Synchronizując telefon komórkowy z platformą lokalizacyjną kierowca otrzyma powiadomienie w postaci wiadomości SMS o konieczności zatrzymania pojazdu w celu postoju, jeśli praca silnika przekroczy dopuszczalny czas - wyjaśnia Piotr Majewski.
Przypomnienie wspomoże pracę przewoźników, którzy w łatwy sposób będą mogli kontrolować godziny jazdy, a w konsekwencji uchroni ich od poniesienia wysokich kar.
Istotną sprawą są także parkingi - te często nie są odpowiednio przystosowane do dłuższego postoju samochodów użytkowych. Infrastruktura nadal nie gwarantuje bezpieczeństwa, choć w całej Europie powstaje coraz więcej strzeżonych miejsc przeznaczonych do postoju. Kierowcy często zmuszeni są do pozostawienia pojazdu na terenie narażonym na kradzieże co może spowodować bezpowrotną utratę towaru.
Istnieje także dodatkowe ryzyko: odmówienia wypłaty odszkodowania z polisy przez firmę ubezpieczeniową. Powodem może być miejsce postojowe, które nie jest przez nią zaakceptowane. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Czynny udział w procesie przemieszczenia towaru wymusza na kierowcach obowiązek zadbania o jego bezpieczeństwo.
Dlatego też pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie i oszacowanie ryzyka możliwych strat wynikającego z miejsca zatrzymania. Kolejnym sposobem uniknięcia uszkodzenia lub kradzieży towaru jest postój w większych skupiskach pojazdów. Natłok przewoźników w jednym miejscu może skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei.
Należy stronić też od nocnego parkowania przy mniej uczęszczanych trasach dojazdowych, wybierając te przy głównych szlakach komunikacyjnych, oświetlonych i wyposażonych w monitoring otoczenia. Najczęściej jednak kierowca nie ma wpływu na to, gdzie nastąpi postój, gdyż wybór miejsca uzależniony jest od obowiązkowej przerwy w prowadzeniu pojazdu.
Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy wcześniej zaplanować trasę podróży, jak również usprawnić komunikację wewnętrzną w firmie. Kierowcy mogą wspólnie opracować mapę sprawdzonych i bezpiecznych parkingów, np. zaznaczając je na platformie służącej do monitoringu za pomocą punktów POI (Point of Interest).
Ułatwi to gromadzenie informacji i sprawne dotarcie do wyznaczonej lokalizacji. Dodatkowo zarządzający flotą operator systemu za pomocą przeglądarki internetowej bez problemu będzie mógł monitorować pojazd.
źródło: Samar; foto: VW
Dodaj komentarz
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.
Zaloguj się
0
Komentarze do:
Kilka pomysłów na usprawienie pracy kierowców zawodowych
Podobne: Kilka pomysłów na usprawienie pracy kierowców zawodowych




Podobne galerie: Kilka pomysłów na usprawienie pracy kierowców zawodowych



Najczęściej czytane w tym miesiącu



Tapety na pulpit
Newsletter
Galerie zdjęć