Flota  »  Sprzęt / technika  »  Navigo - najlepsza mapa Polski?
Navigo - najlepsza mapa Polski?

Navigo - najlepsza mapa Polski?

2008-08-18 - P. Łukasiewicz     Tagi: Nawigacja
Nowa wersja Navigo na ekranie startowym pyszni się napisem “Najlepsza mapa Polski”. To odważne stwierdzenie, jako że dotychczas za najlepsze uchodziły GPMapa i AutoMapa. Czyżby coś się zmieniło?

Mapę Navigo otrzymaliśmy do testu wraz z urządzeniem AutoNavi 3000, opatrzonym logo Navigo. Chociaż to nie ono jest głównym obiektem naszego zainteresowania, warto i o nim co nieco wspomnieć. Obok 3,5-calowego ekranu znajdują się cztery przyciski sprzętowe - włącznika, zoomu i powrotu do menu. Z tyłu znajdziemy archaiczną antenę GPS w postaci wychylnej klapki, która wystaje poza obrys nawet w stanie złożonym, głośnik i gniazdo uchwytu mocującego (gęsiej szyi). Na krawędziach umieszczono standardowy zestaw złączy: USB, zasilające, słuchawkowe i karty pamięci SD. Wspomniany przycisk włącznika bardzo łatwo wcisnąć przypadkowo, np. po schowaniu do kieszeni lub torby - tym bardziej, że w zestawie brakuje pokrowca. Nie ma żadnej blokady ani drugiego, “permanentnego” wyłącznika, co powoduje, że urządzenie może sie niepostrzeżenie włączyć i wyczerpać cały zasób energii z baterii. Na tabliczce znamionowej widnieje napis “Made in Korea”. Po włączeniu urządzenia ukazuje się typowe menu PNA, zawierające przeglądarki muzyki, filmów i zdjęć, ustawienia oraz główny przycisk: “Nawigacja”. Program Navigo w wersji 8i wyróżnia się jedną funkcją: możliwością raportowania i pobierania informacji o korkach i fotoradarach. Jest to próba wybrnięcia z braku komunikatów TMC na terenie Polski, wymaga jednak dostępu do sieci GSM. Prezentowane urządzenie nie zapewnia go, więc tej ciekawej funkcji nie udało nam się przetestować. Główny ekran nawigacyjny Navigo prezentuje mapę w widoku 2D lub 3D oraz pola danych: czas aktualny, strzałkę manewru, godzinę dotarcia do celu oraz czas, jaki do tej chwili pozostał. Dodatkowo można też wyświetlić czas i prędkość jazdy. Sama mapa niestety nie jest zbyt przejrzysta - ulice zaznaczone są jedynie “krawężnikami” bez wypełnienia, przez co nikną wśród zarysów domów i terenów zielonych, ikonek POI oraz nazw ulic. Warto zauważyć, że zarysy poszczególnych budynków są co prawda tylko w większych miejscowościach, ale w mniejszych zaznaczono obszary zwartej zabudowy. To nieco poprawia widoczność ulic. Istnieje również uproszczony sposób wyświetlania mapy - ulice są wtedy szare, ale nie ma obrysów budynków. Profil nocny różni się od uproszczonego czarnym tłem mapy, przy czym kolory pól danych pozostają niezmienione, co drażni wzrok kierowcy. Niespecjalnie odpowiada mi także dobór kąta widzenia w trybie 3D - jest on zbyt mały, przez co niemal równie dobrze (lub równie źle) widać ulice w najbliższym sąsiedztwie, jak i te znajdujące się np. kilometr dalej. Aby poprawić wrażenie perspektywy, górna część obrazka rozmywa się w błękicie, ale to tylko marnowanie miejsca na - niewielkim przecież - ekranie mapy.
Wybór celu podróży możliwy jest na kilka typowych sposobów - przez wpisanie adresu, wskazanie na mapie, wybór z listy “Twoich Miejsc”, punktów POI lub ostatnio wyszukanych obiektów. Można wybrać skrzyżowanie dwóch ulic w określonej miejscowości, a także ograniczyć wyszukiwanie do określonej odległości od wybranej lokalizacji (np. od aktualnej trasy). Dla wygody możemy wpisać dwa punkty specjalne - “Dom” i “Praca”. Wszystkie te opcje pozwalają szybko znaleźć cel. Zaplanowana trasa może liczyć nawet 15 punktów pośrednich.

Niestety, podczas jazd testowych zdarzały się wpadki. Po pierwsze, trasa wyznaczona jako najszybsza na pewno taką nie była - to jednak typowa bolączka samochodowych systemów nawigacyjnych. Co ciekawe, Navigo pozwala zdefiniować prędkości na poszczególnych rodzajach dróg. Proces ten jest jednak dość niewygodny (klikanie strzałkami dziesiątki razy, brak klawiatury numerycznej), ale ze względu na mało realne wartości domyślne warto z tym powalczyć. Może wtedy uda się dojść do sensownego planowania tras. Dodam jednak, że mi się nie udało. Co więcej, czasem zaplanowany cel okazuje się być w innym miejscu niż wskazywany przez mapę. Producent zapowiada comiesięczne, bezpłatne aktualizacje map, więc można mieć nadzieję, że już niedługo błędy te zostaną poprawione. Ale z drugiej strony wiadomo, jak to bywa z nadzieją…

Navigo jest interesującym produktem, jednak niektóre jego cechy świadczą o niedopracowaniu. Proteza komunikatów TMC, i to niedziałająca na testowanym sprzęcie, nie wydaje się wystarczającym powodem do nazywania Navigo “najlepszą mapą Polski”. Nie znalazłem danych liczbowych o planach adresowych czy siatce drogowej, a skoro producent się nimi nie chwali, to przyjmuję, że nie ma czym. Zachęcające są natomiast częste i darmowe aktualizacje oraz cena, niższa niż produktów konkurencji. Kto chce spróbować, czy Navigo będzie mu odpowiadać, może pobrać wersję demo - niestety, na testy będzie musiał wybrać się do Warszawy, gdyż tylko jej plan jest dostępny dla ewentualnych chętnych.



źródło:

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
1

Komentarze do:

Navigo - najlepsza mapa Polski?

Navigo - najlepsza mapa Polski?
neopro 2009-02-01 15:03
Jestem pod wrażeniem! Kupiłem te urządzenie! Nie zrobiłem głupszej rzeczy już dawno! Totalna pomyłka! Aktualizacje???? Jakie aktualizacje???? Pomylone strony! Lektor czyta "skręć łągodnie w lewo" i wjeżdzam "chłopu w ogórki" Brak nowych - starych dróg!!! Jadę przez pola! A Europa??? Prosze bardzo Wpiszcie miejscowość MURZASICHLE - wylądujecie ...... na Ukrainie, choć program pokazuje małopolske , a jakże!!!! !Autostrada na Słowacji do Popradu????? Jak zwykle.... jedziemy po polach! i tylko w naszych uszach dudni..."zawróc" zawróć"!!!!!! A żeby było śmieszniej.... " za 5 km - zawróc! Niska cena i niby dożywotnia aktualizacja to nie wszystko!!!! Totalna pomyłka! Aqbsolutnie odradzam!!!!