Flota  »  Paliwa  »  Nie z roślin, a z odpadów, czyli nowa szansa dla biopaliw

Nie z roślin, a z odpadów, czyli nowa szansa dla biopaliw

2013-02-23 - F. Bednarkiewicz     Tagi: Ekologia, Paliwa, Unia Europejska, Biodiesel
Biopaliwa mają wielki potencjał, ale ich produkcja, bazująca na wykorzystywaniu roślin spożywczych może doprowadzić do masowego przekształcania terenów leśnych w rolne, by zagwarantować dostawy surowca.

Wycięcie drzew wiąże się z kolei z bardzo poważnymi konsekwencjami dla naszego ekosystemu. UE ma propozycję wyjścia z impasu - chce skupić się na produkcji eko-paliw z odpadów organicznych. 20 lutego komisje ENVI i ITRE spotkały się, by przedyskutować najnowsze rozwiązania w tej kwestii.
Do pośredniej zmiany użytkowania gruntów (ILUC) dochodzi, gdy tereny przeznaczone do produkcji rolnej wykorzystywane są do uprawy roślin używanych w procesie produkcji biopaliw. Zapotrzebowanie na żywność i surowce energetyczne nie maleje, wobec czego są one niejednokrotnie sprowadzane z krajów, gdzie ich wytworzenie jest znacznie tańsze.

Problem w tym, że by sprostać popytowi tworzy się nowe, rozległe tereny uprawne kosztem lasów, co z kolei prowadzi do zmniejszenia możliwości pochłaniania dwutlenku węgla przez nasz ekosystem.

- Zdajemy sobie sprawę, że produkcja biopaliw może być problematyczna. Jednym z wyzwań jest właśnie ILUC - mówił sprawozdawca komisji ds. przemysłu i energii Alejo Vidal-Quadras (Europejska Partia Ludowa, EPP). - Promowanie prac nad zaawansowanymi biopaliwami może jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia tego zjawiska - podkreślił. - Mam nadzieję, że w przyszłości nie będziemy musieli wybierać pomiędzy tym, co jemy, a jak jeździmy - komentowała sprawozdawczyni komisji środowiska (ENVI) Corinne Lepage (Liberałowie, ALDE).
Biopaliwa tworzone z odpadów organicznych i pozostałości rolnych w dużo mniejszym stopniu wpływają na klimat i co ważne, nie mają żadnego wpływu na ceny żywności - zaznacza Komisja Europejska, która przedstawiła niedawno propozycję nałożenia limitu na produkcję roślinnych biopaliw. - Niestety, tego rodzaju paliwa nie są jeszcze produkowane w celach komercyjnych - kontrował Raffaello Garofalo z Europejskiej Rady ds. Biodiesla.

Komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard przyznała, że z powodu wysokich kosztów, technologia uzyskiwania zaawansowanych biopaliw nie rozwija się zbyt dynamicznie, ale ten rodzaj źródła energii powinien być w promowany w coraz większym stopniu.



źródło: Parlament Europejski

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Nie z roślin, a z odpadów, czyli nowa szansa dla biopaliw