Flota  »  Aktualności  »  Nowości w opłatach drogowych w Europie
Urządzenie pokładowe: TC OBU (Toll Collect On-Board-Unit)

Nowości w opłatach drogowych w Europie

2011-09-10 - P. Grzelak     Tagi: Drogi, DKV, E-myto, Opłaty drogowe, Viabox, ViaTOLL
DKV Euro Service, międzynarodowy operator kart paliwowych i opłat drogowych, informuje o zmianach, jakie w okresie wakacyjnym pojawiły się w rozliczaniu e-myta w Europie.

Najważniejsze z nich to: wdrożenie pionierskiego systemu TOLL2GO w Niemczech i Austrii, nowe taryfy w Czechach oraz automatyczny pobór myta w tunelu Liefkenshoek. Austria i Niemcy: system TOLL2GO
Od 1 września wszystkie pojazdy powyżej 12 ton, wyposażone w niemieckie urządzenie pokładowe OBU, mogą używać go do regulowania płatności z tytułu e-myta w Austrii. Warunkiem jest rejestracja w nowym systemie TOLL2GO.

System TOLL2GO to rewolucyjne rozwiązanie w zakresie pobierania opłat drogowych. Powstało z inicjatywy operatorów autostrad w Austrii i Niemczech, spółek ASFINAG oraz Toll Collect GmbH. Łączy ze sobą dwie technologie: satelitarną - stosowaną dziś w Niemczech oraz nadajników naziemnych - stosowaną w pozostałych krajach Europy.

Teraz do pobierania opłat w obu systemach służy tylko jedno urządzenie pokładowe: TC OBU (Toll Collect On-Board-Unit). Obsługą rozliczeń w systemie TOLL2GO zajmuje się m.in. operator kart DKV Euro Service.
Co muszą zrobić przewoźnicy w celu skorzystania z systemu? Firmy posiadające już urządzenie OBU do naliczania opłat w Niemczech powinny jedynie zaktualizować oprogramowanie.

Natomiast klienci systemu austriackiego GO muszą zarejestrować się ponownie u operatora autostrad i tras szybkiego ruchu ASFINAG. Obsługa nowego systemu prowadzona jest bezpłatnie.

Najwygodniejsza metodą zgłoszenia się do nowego systemu jest pośrednictwo wybranych operatorów kart paliwowych. DKV Euro Service, będąc liderem rozliczeń e-myta w Europie, oferuje pełną obsługę systemu TOLL2GO: od dostarczania urządzeń TC OBU, przez monitoring transakcji, po raportowanie i obsługę reklamacji.

Czechy: nowa taryfa
Od 1 września 2011 r. obowiązuje w Czechach nowa taryfa opłat drogowych dla autobusów, korzystających z systemu Myto CZ. Dotyczy pojazdów powyżej 3,5 tony i liczbie miejsc siedzących większej niż 10 (łącznie z kierowcą). Nowe stawki:

Klasa Euro   Euro 0 - 2    Euro 3 - 5    od Euro 5
Taryfa/km    1,38 CZK    1,00 CZK    0,80 CZK

Sposób naliczania opłaty pozostaje bez zmian, podobnie jak obsługa urządzeń pokładowych Premid produkowanych przez firmę Kapsch. Rejestrację w systemie oraz zamówienie urządzeń OBU można zrealizować poprzez operatora kart paliwowych DKV Euro Service.

Z jakimi zmianami należy się liczyć?

W przypadku klientów DKV zmiany będą nieznaczne: wszystkie autobusy już dziś zarejestrowane w systemie Myto CZ - czyli posiadające urządzenia OBU Premid - zostaną automatycznie przeniesione do nowej taryfy przez czeskiego operatora autostrad.

Natomiast klienci, którzy zarejestrują się w systemie po 1 września 2011 r. będą od razu korzystać z nowych taryf w systemie Myto CZ.

Belgia: tunel Liefkenshoek
Od 15 lipca br. można opłacać przy pomocy urządzenia OBU, czyli więc automatycznie,  przejazdy tunelem Liefkenshoek, pomiędzy Antwerpią a Rotterdamem. Tunel ten stanowi część drogi szybkiego ruchu R2.

Specjalną ofertę w zakresie tych opłat przygotował operator kart paliwowych DKV Euro Service - umożliwia ich rozliczanie przy pomocy własnego urządzenia pokładowego DKV Box.

Jego posiadacze oszczędzają ok. 27% w porównaniu z rozliczeniami przy pomocy karty lub gotówki. Korzystanie z DKV Box skraca też łączny czas podróży dzięki przejazdowi przez tunel bez zatrzymywania.

Aktualne taryfy za przejazd wynoszą: 18 euro przy płatności kartą lub gotówką, 16,36 euro przy korzystaniu z DKV Card oraz 13,16 euro dla posiadaczy viaBOX. Ceny te obowiązują pojazdy kategorii 1 (powyżej 2,75 m).



źródło: DKV

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Nowości w opłatach drogowych w Europie