Flota  »  Aktualności  »  Volvo FH16 z przekładnią I-Shift przeciągnęło rekordowe 750 ton

Volvo FH16 z przekładnią I-Shift przeciągnęło rekordowe 750 ton

2016-04-13 - A. Ruciński     Tagi: Volvo, Volvo FH16
Na terenie portu w Goeteborgu, w Szwecji, zestawiono pociąg drogowy o długości 300 m, składający się z 20 przyczep załadowanych łącznie 40 kontenerami wypełnionymi częściami zamiennymi Volvo. Całość, wraz z ciągnikiem siodłowym Volvo FH16 waży 750 ton. Zadanie: ruszyć całym zestawem z miejsca i przejechać dystans 100 m.
- I-Shift z biegami pełzającymi zapewnia wyjątkowo dużą siłę napędową przy ruszaniu z miejsca - niedostępną w jakimkolwiek innym samochodzie ciężarowym produkowanym seryjnie. Biegi pełzające umożliwiają transport naprawdę dużych, wysoce ponadnormatywnych ciężarów, ruszanie z miejsca w trudnym terenie i jazdę z wyjątkowo małymi prędkościami, rzędu 0,5 km/h. Do transportu szczególnie ciężkich ładunków zwykle wykorzystuje się samochody ciężarowe specjalnie przystosowywane do tego celu. My zaś użyliśmy w teście Volvo FH16 pochodzące prosto z fabryki - mówi Peter Hardin, menedżer produktu ds. FM i FMX w Volvo Trucks.
Wykorzystane w teście Volvo FH16 750 było wyposażone w I-Shift z biegami pełzającymi i najwytrzymalsze osie dostępne w podstawowej ofercie Volvo. Jego kierowcą zaś był Magnus Samuelsson - były Mistrz Świata Strongman.

- Mało jest rzeczy, które dawałyby tak ogromne poczucie walki i pokonania własnych ograniczeń. W życiu stawałem przed wieloma trudnymi wyzwaniami, ale to jest zdecydowanie najcięższe - mówi Magnus Samuelsson.
Doświadczony dziennikarz motoryzacyjny Brian Weatherley jest podobnego zdania:

- Już fakt opracowania przez Volvo Trucks zautomatyzowanej skrzyni biegów zdolnej wprawić w ruch zestaw drogowy o masie 325 ton robi wrażenie. Ale pociągnięcie ponad 700-tonowego* zestawu pojedynczym, seryjnym samochodem ciężarowym jest doprawdy czymś niezwykłym. W mojej 30-letniej karierze dziennikarza specjalizującego się pojazdach ciężarowych nigdy dotąd nie widziałem czegoś podobnego.
Zanim przeprowadzono próbę, podjęto szereg środków ostrożności. Na przykład, dokładnie sprawdzono sprzęgi pomiędzy 20 przyczepami oraz wyregulowano ciśnienie w każdej z 204 opon. Na przyczepy załadowano 40 kontenerów, ustawiając je w stosach pod dwa. Całkowita masa, obejmująca ciągnik siodłowy, przyczepy i kontenery, wyniosła 750 t. W celu zapewnienia odpowiedniej siły tarcia między oponami, a podłożem, ponad osiami napędowymi umieszczono ładunek o masie 40 ton.

Tak skonfigurowany zestaw drogowy pokonał dystans 100 m.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Hyundai Nexo w osobliwym eksperymencie


źródło: volvotrucks

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Volvo FH16 z przekładnią I-Shift przeciągnęło rekordowe 750 ton